banner37
banner57

Bir yıl sadece 24 saat sürüyor. İnsanoğlunun kaderini değiştirecek keşif

banner25

Bir yıl sadece 24 saat sürüyor. İnsanoğlunun kaderini değiştirecek keşif
banner29
banner66
banner67

Bir yıl sadece 24 saat sürüyor. İnsanoğlunun kaderini değiştirecek keşif

NASA’dan yapılan açıklamaya göre ılıman atmosfere sahip, içinde su ve bulutlar olabileceği belirtilen Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfetti. Söz konusu TOI-1231b isimli gezegende bir yılın sadece 24 gün sürdüğü tespit edildi.

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) ile New Mexico Üniversitesi iş birliğiyle yapılan çalışmalar sırasında Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi.

Bir yılın sadece 24 gün sürdüğü TOI-1231b ismi verilen gezegen, kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve boyutları Neptün'e benziyor.

Gezegen, yıldızına Dünya'nın güneşe olan mesafesinden sekiz kat daha yakın. Ancak Kırmızı Cüce'nin enerjisi Güneş'e kıyasla çok daha düşük olduğundan TOI-1231b'nin sıcaklığı Dünya'ya çok benziyor.

banner69
Atmosferinin yaklaşık 57 derece olması TOI-1231b'yi şimdiye kadar keşfedilen en soğuk ve en küçük ötegezegenlerden biri yapıyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları 'garip' olarak tanımladıkları gezegenin atmosferinde su ve bulutlar olabileceğini söyledi.

Gezegen üzerinde yapılacak yeni araştırmalarla atmosferinin hangi gazdan oluştuğu belirlenmeye çalışacaklarını belirten JPL'de çalışan Profesör Jennifer Burt, "Yeni gezegenle ilgili araştırmalar, bu ılıman dünyaların çevresinde su bulutlarının ne kadar sıklıkla oluştuğunu gözlemlememize izin verecek. TOI1231b, büyük bir hidrojen veya hidrojen-helyum atmosferine ya da daha yoğun bir su buharı atmosferine sahip olabilir. Bunların her biri farklı bir anlama işaret edecek ve gökbilimcilerin kırmızı cücelerinin etrafındaki gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamasını sağlayacak" dedi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner18