Elon Musk'ın SpaceX'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na avokado, limon ve dondurma taşıdı

Tesla CEO'su Elon Musk'ın sahip olduğu SpaceX firması, Uluslararası Uzay İstasyonu'na avokado, limon, dondurma gibi gıda ürünleri ve insan boyutunda bir robot kolu gönderdi.

Elon Musk'ın SpaceX'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na avokado, limon ve dondurma taşıdı
banner35

SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na canlı hayvan, taze meyve-sebze ve çeşitli deney malzemeleri taşıyan Dragon kapsülü Falcon roketi ile uzaya fırlatıldı. 2 bin 170 kilogramlık kargonun bugün teslim edilmesi bekleniyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'ne ait (NASA) Kennedy Uzay merkezi'nden fırlatılan Falcon roketinin ilk etap itici roketi SpaceX'in en yeni okyanus platformu "A Shortfall of Gravitas"a dikey şekilde inmiş yaptı. Platforum ismi Space X'in sahibi Elon Musk'un bilim kurgu yazarı Iain Banks'in "Kültür" adlı serisine ithaf geleneği doğrultusunda verildi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre Dragon kapsülünün içinde Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışan yedi astronot için taze yiyecek olarak avokado, limon ve dondurma bulunuyor.

Kız İzci Grubu uzaya test amaçlı olarak karıncalar, tuzlu su içinde karides ve bitki gönderirken, Wisconsin-Madison Üniversitesi bilim insanları genetik araştırmalarında kullanılan küçük bir ot olan fare kulağı teresi tohumunu iletti. Kapsülde ayrıca sıfır yerçekimine tabi tutulacak beton örnekleri ile güneş enerjisi pilleri ve başka malzemeler taşıyor.

Robot kol astronotların gündelik işlerine yardımcı olacak

Kapsül içinde ayrıca Japon şirketi Gitai'ye ait deneysel robot kol da uzaya gönderildi. Kol normalde astronotlar tarafından yapılan vida sıkıştırma ve benzeri gündelik işleri ilk kez uzayda gerçekleştirecek. Bununla ilgili ilk testler önce istasyon içinde başlayacak. Gelecekteki modellerin ise uzay boşluğunda uydu ve diğer tamirat işlerinde kullanılmak üzere istasyon dışında hizmet vermesi öngörülüyor.

Bu tür robot kolların 2025 yılı gibi yakın bir zamanda ay üsleri ve ayda değerli kaynak arama çalışmalarında kullanılabileceği belirtiliyor.

NASA 2011 yılındaki uzay mekiği programının sona ermesinden bu yana Space X ve diğer Amerikan şirketlerini uzay istasyonuna kargo ve mürettebat taşımak için kullanıyor.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER