banner5

Nesli tükenmiş Tazmanya Kaplanı, 'geri getirme' çalışmaları başlatıldı

Genetik mühendisliği soyu tükenen Tazmanya Kaplanlarını geri getirecek kadar ilerlemiş olabilir. ABD merkezli bir biyoteknoloji şirketi 1936'da soyu tükenen Tazmanya Kaplanlarını geri getirmek üzere çalışma başlattı.

Nesli tükenmiş Tazmanya Kaplanı, 'geri getirme' çalışmaları başlatıldı
banner35

Soyu tükenen Tazmanya Kaplanı, bilim insanları tarafından geri mi getirilecek? Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir biyoteknoloji şirketi amaçlarının tam da bu olduğunu söyledi.

Şirket, Tazmanya Kaplanlarını genetik mühendislikle geri getirmeyi amaçlıyor. Eğer amaçlanan gerçekleşirse, ilk kez bir tür soyu tükendikten sonra yeniden hayata dönecek. Yeni projede kök hücre ve gen düzenleme teknolojisinden yararlanılacak. Hayvan 10 yıl içinde yeniden yaratılacak. Bilim insanları benzer DNA sahip keseli hayvan türlerinden yardım alacak. 

Tazmanya Kaplanlarının soyu 1930'larda tükenmişti. Hayvan, Tazmanya Kaplanı adını sırtındaki çizgilerden dolayı alıyordu. Tazmanya Kaplanı milyonlarca yıldır Avustralya’da yaşıyordu. Soyları da kıtaya insanların ulaşması sonucunda aşırı avlanma nedeniyle azalmıştı. Türe ait son kaplan, 1936'da ölmüştü.

Bazı uzmanlarsa böyle bir olayın ancak bilim kurgu filmlerinde olabileceği kanısında.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER