banner5

60 yıllık gizemi çözüldü!

60 yıllık gizemi çözüldü!

Kar canavarından uzaylılara ve gizli askeri deneylere, çok sayıda komplo teorisine ev sahipliği yapan Dyatlov Geçidi vakası için bilim insanları bir açıklama getirdi.

Bundan 60 yıl önce Sovyetler Birliği'nde Ural Politeknik Enstitüsü'nden 9 kişilik bir öğrenci ekibi, Ural Dağları'nın kuzeyine bir keşif için yola çıktı. Bu onların son yolculuğu oldu

Yerel dilde "Ölüm Dağı" anlamına gelen Kholat Syakhl Dağı'nın dondurucu yamaçlarında hayatını kaybeden ekibin başına neler geldiği yıllardır gizemini koruyordu. 

Literatüre Dyatlov Geçidi vakası olarak geçen bu olay ile ilgili kar canavarından uzaylılara ve gizli askeri deneylere, çok sayıda komplo teorisi ortaya atıldı. 

Independent'ta yer alan habere göre, onlarca komplo teorisine ev sahipliği yapan Dyatlov Geçidi vakası için bilim insanları bir açıklama getirdi. 

Swiss Federal Institute of Technology'de (EPFL) görev alan bilim insanlarına göre, ölümlerin nedeni nadir görülen bir tabaka çığı olarak gösterildi.

Kar sürtünmesi ve yerel topoğrafya verilerini mercek altına alan ekip küçük bir tabaka çığının hafif bir eğimde, arkasında çok az iz bırakarak gerçekleşebileceğini kanıtladı. 

Ekibe göre, bu kanıt o gece hiç kar yağışı yokken bir çığın gecenin ortasında nasıl tetiklenebileceğini gözler önüne seriyor

Zira bilgisayar simülasyonları ile bu doğa olayının dağcılarda gözlemlenenlere benzer yaralanmalara yol açabileceği kanıtlandı. 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18