banner5

Dünya enerji fiyatları rekor seviyede

Dünya enerji fiyatları rekor seviyede

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle Avrupa’da doğalgaz fiyatları 345 euronun üstüne çıkarak rekor tazeledi.

Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a askeri operasyon başlattıklarını duyurmasıyla 24 Şubat’ta 132,7 euro oldu.

Bugün megavatsaat başına 220 eurodan açılan nisan vadeli kontratların fiyatı, Türkiye saatiyle 11.30’da megavatsaat başına 345 euroya kadar çıktı.

Böylece, Avrupa’da doğal gaz fiyatları savaşın başından bu yana yüzde 160 artış gösterdi.

Fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşının doğalgaz arzında kesintiye yol açacağı endişesiyle yükseliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bombalama ve füze saldırılarından dolayı doğal gaz altyapısının zarar görmesi ve gaz akışının kesintiye uğrayabileceği endişeleri fiyatları artırıyor.

Savaşın devam etmesi durumunda ABD ile Avrupalı ülkelerin Rusya’nın petrol ve doğalgaz ihracatına yaptırımlar getirebileceği ihtimali de fiyatları etkiliyor.

AB ülkeleri, mevcut durumda doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ediyor.

Petrol fiyatları 13 yılın zirvesinde

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’ta 98,08 dolardan açılan Brent petrolün varil fiyatı bugün itibarıyla yüzde 33,2 artarak 130,71 dolara çıktı. Brent petrolün varil fiyatı böylece, Temmuz 2008’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Fiyatlardaki yükselişte, Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları etkili oldu. Ayrıca Equinor, bp, ExxonMobil, Shell, TotalEnergies, ENI, OMV, IOG, Wintershall Dea, Siemens Energy, Trafigura gibi büyük enerji şirketleri Rusya’daki yatırımlarından çekilme kararı aldı.

Rusya’dan gelecek olası karşı yaptırımların da arz tedarikini sekteye uğratacağı endişeleri ve ABD ile Avrupalı ülkelerin Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı tartıştıklarına dair haberler de fiyatların yukarı yönlü hareketini destekledi.

Kömür fiyatları yüzde 75,1 arttı

Dünyanın en büyük kömür üreticisi ülkeleri arasında yer alan Rusya’nın savaşa girmesiyle piyasalarda tedarik endişesi fiyatları olumsuz yönde etkiledi.

API2 Rotterdam Kömürü Vadeli İşlemler Piyasası’nda mart vadeli kontratlarda kömürün ton fiyatı 24 Şubat’ta 247 dolar oldu. Nisan vadeli kontratlarda ise fiyat yüzde 75,1 artarak 4 Şubat Cuma günü 432,5 dolara çıktı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18