banner37
banner22

Sondaj tartışmalarına Yunan Cumhurbaşkanı da katıldı

banner25

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın "Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki" sondaj girişimlerinin uluslararası hukukun doğrudan ve ciddi bir ihlali olduğunu söyledi.

Sondaj tartışmalarına Yunan Cumhurbaşkanı da katıldı
banner35

Amerikan Helen Enstitüsü’nden bir heyetle görüşen Pavlopoulos, “Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki yasadışı faaliyetlerinin, 1982’de Montego Körfezi Sözleşmesi’nde yazılı Deniz Hukuku’nu ihlal ettiğini” belirtti.

Pavlopoulos, Montego Körfezi Sözleşmesi’ni imzalamasa da Türkiye için yasal olarak bağlayıcı bir metin olduğuna işaret etti.

“Montego Körfezi Sözleşmesi’ni çok sayıda ülkenin imzaladığını ve buradaki gibi genel olarak herkesi bağlayan uluslararası hukuk kurallarının tanınması olduğunu” kaydetti.

Avrupa Birliği ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin davranışlarıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamaları memnuniyetle karşılayan Yunanistan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği’nin tepkilerini alması gerektiğini, çünkü Güney Kıbrıs’ın uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği’nin ayrılmaz bir şekilde bağlı ve Avro Bölgesi’nin bir parçası olduğunu vurguladı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18