banner37
banner22

Sudan’da darbe: Protestolar yönetimin sivillere devri talebiyle devam ediyor

banner25

Sudan’da darbe: Protestolar yönetimin sivillere devri talebiyle devam ediyor
banner29

Sudan'da geçen yılın sonlarından bu yana devam eden protesto eylemlerinin öncü grupları arasında yer alan Sudan Profesyoneller Birliği (SPA), halka sokaklardan ayrılmamaları çağrısı yaptı ve ordudan yönetimi sivillere devretmesini istedi.

Sudan ordusu, Perşembe günü yönetime el koydu. Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, 30 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in görevden alındığını ve ev hapsinde tutulduğunu söyledi. Ayrıca, iki yıllık bir geçiş sürecinin ardından seçimlere gidileceği ve yeni bir anayasasının hazırlanacağı açıklandı.

Yönetime el konulduğu haberini açıklayan Avf ise bu açıklamadan kısa bir süre sonra görevinden ayrıldı.

Bugün de bir diğer önemli isim görevi bıraktı. Bu isim ülkenin güvenlik biriminin başındaki kişi olan General Salah Gosh oldu. Her iki üst düzey ismin de neden ayrıldığına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

1990'lı yıllardan bu yana Beşir'in en yakın çalışma arkadaşlarından birisi olan Gosh, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım, insan hakları ihlalleri ve savaş suçu suçlamalarıyla hakkında iddianame açılan 17 isim arasında yer alıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18