Tarihi anlar! Türk bilim insanları Antarktika'ya ayak bastı...

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkan Türk ekibi, uzun bir yolculuğun ardından beyaz kıtaya ulaştı. Ekip, 30 gün boyunca çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli araştırma gemisine yerleşti. 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika'ya uçaktan bakış özellikle ilk kez gelenler için çok heyecanlıydı dedi.

Tarihi anlar! Türk bilim insanları Antarktika'ya ayak bastı...

Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) koordinesinde gerçekleşen 3. Ulusal  Bilim Seferi'ne katılan ekip, kıtaya ulaşmak için yorucu ve heyecan verici bir yolculuğu geride bıraktı.

İstanbul'dan 29 Ocak'ta yola çıkan 17 kişilik Türk ekibinin ilk durağı Brezilya'nın başkenti Sao Paulo oldu.

YAKLAŞIK 1,5 TONLUK YÜK TAŞIDILAR

Sao Paulo'dan Şili'nin başkenti Santiago'ya geçen ekip, buradan ülkenin güneyinde yer alan Punta Arenas kentine, ardından Puerto Williams'a vardı. Yaklaşık 30 saat süren bir yolculukla Puerto Williams'a ulaşan Türk ekibini bölge valisi Juan Jose Arcos karşıladı.

Güney yarım kürede yerleşimin olduğu "en son nokta" olan Puerto Williams'ta 2 gece konaklayan ekip, yaklaşık 2 saat süren bir uçak yolculuğuyla 'nın King George Adası'na vardı. Türk ekibi,  Anlaşmalar Sistemi uyarınca kıtaya herhangi bir canlı organizma taşımamaları için uçaktan inerken ayaklarını dezenfektan suda temizleyerek karaya ayak bastı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER