Yahudi tarikatın Meksika'da bir ormanda sakladığı çocuklar kurtarıldı

Lev Tahor grubunu hedef alan baskın, eski Mossad ajanlarıyla birlikte planlandı. 'Yahudi Talibanı' adıyla bilinen grup, çocuk yaşta evliliği teşvik vetmesi ve küçük çocuklara verdiği çok sert cezalarla tanınıyor.

Yahudi tarikatın Meksika'da bir ormanda sakladığı çocuklar kurtarıldı
banner35
banner66

Meksika'da bir ormanın içinde Yahudi bir tarikata ait bir alanda tutulan birçok çocuk ve genç, polis baskınıyla kurtarıldı. BBC'nin edindiği bilgiye göre baskında, radikal ve kapalı bir tarikat olarak bilinen Lev Tahor grubu hedef alındı. Grup, çocukları kaçırdığı ve zorla alıkoyduğu gerekçesiyle soruşturma altındaydı.

Meksika'da kurtarılan çocuklar ve gençler, İsrail'e götürülerek akrabalarına teslim edildi.

Lev Tahor (Temiz Kalp) tarikatı aşırılık yanlısı aktiviteleri ve üyelerine yönelik sert uygulamalarıyla biliniyor.

Çocuk yaşta evliliği teşvik eden, küçük çocuklar bile katı kuralları ihlâl ettiğinde çok sert cezalar veren, kadınlar ve 3 yaşından itibaren tüm kız çocuklarının vücutlarını kapatacak şekilde giyinmesini mecbur kılan bu gruba, bu katı uygulamalar sebebiyle "Yahudi Talibanı" da deniyor.

Soruşturmasını tamamlayan Meksika polisi, Cuma sabahı Chiapas eyaletinin kuzeyindeki Tapachula şehrine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki ormanlık alana ulaştı.

Operasyonla bağlantılı bir kaynak, yetişkinlerin çocuklardan ayrılmamak için hayati tehlike yaratacak adımlar atabileceği endişesiyle kapalı alandaki kız ve erkek çocukların gruptaki yetişkinlerden hızla ayrıldığını söyledi.

Meksika polisi, İsrail'den gelen dört kişilik bir gönüllü ekibiyle birlikte çalıştı. Bu ekibin içinde planlama ve operasyonu yürütmeye yardımcı olan eski Mossad ajanları da vardı.

Polis ve İsrailli eski ajanları, iki sene önce, tarikat üyelerinden birisinin ailesi eski bir Mossad ajanına gidip yardım istediğinde, operasyon üzerinde çalışmaya başladı.

GUATEMALA VE İSRAİL ARASINDA MEKİK DOKUDULAR

Tarikat üzerine çalışan ekip, 2014'ten bu yana Guatemala'da olan tarikatı incelemek için Guatemala ve İsrail arasında sık sık seyahat etti. Yerel yetkililer, yerel polis ve Guatemala'dan özel bir dedektifle çalışan ekip, tarikatın 40-50 arasında üyesinin bu yıl Ocak ayında illegal yollarla Meksika'ya geçtiğini tespit etti. Burada da Tapachula etrafındaki ormanlara yerleşen tarikat üyeleri takip edildi.

Tarikatın Guatemala'daki liderleri, 2018'den bu yana kaçırılma olaylarının merkezinde yer aldı. İki çocuğuyla birlikte New York'a giderek tarikatten kaçan bir kadın, 2018'de şehirde yakalanmış ve zorla geri götürülmüştü.

Kadın ve çocukları üç hafta sonra Meksika'da bulundu.

Bu olayla ilgili dokuz tarikat üyesi yargılandı. Tarikatın kurucusunun oğlu ve mevcut lider Nachman Helbrans'ın da dahil olduğu dört kişi hapis cezası aldı. Biri hafif bir ceza aldı ve gözaltında geçirdiği süre göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı. Birinin davasının Kasım ayında sonuçlanması beklenirken ikisi hâlâ duruşmalarının yapılmasını bekliyor. Bir kişi ise Guatemala'da gözaltında.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116