banner5

'Dolar 10 lira olur' diyenler beraat etti

'Dolar 10 lira olur' diyenler beraat etti

BDDK'nin 2018'de 'Dolar 10 TL olur' tahmininde bulunanlarla ilgili şikayeti üzerine aralarında ekonomist ve gazetecilerin bulunduğu 33 kişiye açılan davada beraat kararı çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) şikayeti üzerine aralarında gazeteci, sanatçı ve ekonomistlerin olduğu 33 sanığın 'Piyasa dolandırıcılığı' suçlamasıyla 5'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme, aralarında Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ'ın da bulunduğu sanıklar hakkında suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Vedat Gürdal, Şenay Becerikli ve Orhan Kalkan ile sanık avukatları ve şikayetçi BDDK ile SPK avukatları katıldı. Duruşma savcısı, "Sanıklar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu'nun ABD doları fiyatının artacağına yönelik yaptıkları haber ve paylaşımlar nedeniyle dava açılmışsa da yabancı ülke paralarının sermaye piyasası aracı olarak sayılmadığından suçun unsurlarının oluşmadığı" gerekçesiyle beraat kararı verilmesi yönündeki mütalaasını tekrarladı.

'İTİBARIN ZEDELENMESİ' İDDİASI

Şikayetçi BDDK avukatı Deniz Kubat, ilk olarak sanık Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya'nın tvde yaptıkları haberler nedeniyle haklarında işlem başlatıldığını, sanıklar hakkında "İtibarın zedelenmesi" suçu yönünden değerlendirme yapılarak hüküm kurulması gerektiğini belirtti.

MAHKEME BERAAT VERDİ

Sanık avukatları ise bilirkişi raporlarında hem piyasa dolandırıcılığı, hem de Bankacılık Kanunu'nda düzenlenen "İtibarın zedelenmesi" suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat verilmesi talebinde bulundular. Sanıklar da beraatlerini talep ettiler. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle 33 sanık hakkında "Piyasa dolandırıcılığı" suçundan beraat kararı verdi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18