Faturalarınız yüksek mi geliyor? Bu haberi okuyun!

Faturalarınız yüksek mi geliyor? Bu haberi okuyun!

Elektrik faturası, su faturası, doğalgaz faturası, internet faturası, televizyon faturası derken ev için harcanan bütçe arttı. Gelin tasarrufa evden başlayalım ve faturalarınızın daha düşük gelmesini sağlayacak ve cebinizin yükünü azaltacak önerilere bakalım.


1- Elektrik faturası ile başlayalım. Buzdolabı, fırın gibi beyaz ev eşyalarını alırken bunun uzun vadeli sonuçları olacağını düşünerek tasarruflu cihazları tercih edin. Buzdolabının sıcak eşyalardan uzağa koyun, iki tarafında da mümkünse 10 cm boşluk olsun. Eşyaları fişten çekmeyi de eklerseniz, epey bir elektrik masrafını erittiniz demektir.

Artık elektrik sağlayıcı olan firmayı da seçebildiğinizi unutmayın. Size uygun tarifeleri olan bir firma için araştırma yapın.

2- Su faturasının en önemli sebeplerinden biri evde çalışan çamaşır ve bulaşık makinesi gibi gözükse de elinizde yıkasaydınız her ikisinde de daha yüklü bir fatura gelecekti. Makinedeki bulaşığın yıkanması için en fazla 12-15 litre su harcanırken, aynı bulaşıkları elde yıkarsanız 126 lt su harcıyorsunuz.

Su faturasını düşünüyorsanız, israfın önüne geçmek bile sizin cebinizi rahatlatacaktır.

3- Doğalgaz faturasında tasarruf için yapılması gereken şeyler aslında çok basit. Kombiyi kapatıp açarak tasarruf yapmayı denemek yerine düşük sıcaklıkta sürekli açık olarak kullanın. Çünkü kombinin suyu ısıtmak için harcadığı enerji onu sıcak tutmak için harcadığından az. Bir diğer öneri ise kıyafetlerinizle ilgili. Kış aylarında evde tshirt ile dolaşmanıza gerek yok, sıcaklığı çok yükseltmek yerine kıyafetlerinizi daha kalın olanlardan belirleyin.

4- İnternet faturanız limitsiz internet için fakat sizin kullanımınız kotalı internetten bile daha az... Emin olun Türkiye’de önemli bir kesim için durum bu. En üst paketten internet alınıyor ama kullanılan sınırlı. Bu nedenle kullanım rakamlarınıza uygun bir tarife bulmaya çalışmak fatura bedelinizi olumlu yönde değiştirir.

5- Televizyon, sinema dizi masrafı... Önceden böyle bir derdimiz yoktu. Her şeyi TV’den izlerdik ama artık uydu kanalları, online dizi platformları hayatımızda. Bu platformlarda kullanmadığınız kanalları kapattırmak, aile için bir paket alıp ücreti bölüşmek oldukça tasarruflu.

Yukarıdaki tasarruf önerilerinden birkaçını uygulamanız bile işe yarayacaktır. Yani tasarruf aslında o kadar da zor değil, siz yeter ki başlayın.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER