banner5

İngiliz ekonomist: Yaptırımlar İngiltere’de büyümeyi yavaşlatabilir

İngiliz ekonomist: Yaptırımlar İngiltere’de büyümeyi yavaşlatabilir

Londra’da bulunan Capital Economics’in baş ekonomisti Neil Shearing, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların İngiltere’de zaten yüksek olan enflasyonu daha da artırabileceği, ekonomik büyümenin ise yavaşlamasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

İngiliz parlamentosunda Hazine Komitesinin Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkinliğine ilişkin soruları yanıtlayan Shearing, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların İngiltere’de bu yıl enflasyonun beklentilerden 1 puan daha yüksek gerçekleşmesine neden olabileceğini söyledi.

Shearing, ayrıca yaptırımların İngiltere’de gayrisafi yurt içi hasılanın bu yıl sonunda, beklentiden yüzde 0,25 ile 0,5 seviyesinde daha düşük bir büyüme göstermesine yol açabileceğini kaydetti.

“Yaptırımlar İngiliz ekonomisi üzerinde baskı oluşturacak”

Yaptırımların emtia fiyatlarında ve enflasyonda artışa neden olarak İngiliz ekonomisi üzerinde baskı oluşturacağını aktaran Shearing, “Şu anda İngiltere ekonomisine açık ara en önemli darbe, Rusya’dan çok fazla ithalat yaptığımız için değil, küresel fiyatlar yükseldiği için oluşacak. Enerji fiyatları ve ithalatımızın maliyeti üzerindeki etkiden gelecek” dedi.

İngiltere Merkez Bankasının (BoE) küresel enerji fiyatlarını etkileyebilecek araçlara sahip olmadığını değerlendiren Shearing, enerji faturalarında yapılacak vergi indirimlerinin tüketicilerin alım gücü açısından doğrudan ve esaslı bir fark yaratmasının ise beklenmediğini söyledi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18