banner57

Bengihan: “Cezaevinde koronavirüs tarama testleri yapılmaya başlandı”

banner25

Bengihan: “Cezaevinde koronavirüs tarama testleri yapılmaya başlandı”
banner35
banner66

26 mahkûm ve tutuklunun Koronavirüs  test sonucu pozitif çıkan KKTC Merkezi Cezaevi’nde bugün itibariyle tarama çalışmaları başlatıldı.

Cezaevinde örgütlü sendika olan KTAMS’ın başkanı Güven Bengihan Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, mahkum, tutuklu ve cezaevi çalışanlarına yönelik tarama testlerine bugün başlandığını, akşam saatlerine doğru sonuçların çıkacağını kaydetti.

Çıkması muhtemel pozitif vakaların önce Pandemi Hastanesi’ne götürülerek kontrol edileceğini, ardından da karantina otellerine gönderileceklerini ifade eden Bengihan, Cuma gününe kadar yeni cezaevindeki çocuk mahkumlar için ayrılan bölümün temizleneceğini ve test sonucu pozitif çıkan mahkum ve tutukluların söz konusu bölümde izole edileceğini kaydetti.

Cezaevi yönetimine tedbirlerin ve güvenlik önlemlerinin alınması yönünde uyarıda bulunduklarını da kaydeden Bengihan, şu ana kadar 26 mahkum ve tutuklunun test sonucunun pozitif çıktığını, vakalardan 2’sinin cezaevindeki bir alanda izole edildiğini, 23’ünün karantina otellerine yerleştirildiğini, bir vakanın ise koah hastası olması nedeniyle Pandemi Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre ‘en az’ 250 civarı temaslının bulunduğu cezaevinde, vaka sayısının giderek artması bekleniyor.

Toplamda 620 mahkum ve tutuklunun bulunduğu cezaevinde ilk vaka, 6 Ekim tarihinde E Bölümü’nde tespit edilmişti.

KTAMS Başkanı Bengihan, Kıbrıs Postası’na dün yaptığı açıklamasında, hangi koğuşta, kaç pozitif vakanın tespit edildiğini şöyle aktarmıştı:

E Bölümü: 18 kişi

Mescit: 4 kişi

Derslik Bölümü: 2 kişi

C Bölümü: 1 Kişi

S Bölümü: 1 kişi

VAKALARIN 4’Ü, BÜLENT ERSOY’UN EKİBİNDEN

Öte yandan cezaevindeki pozitif vakaların bulaş geçmişine dair henüz net bir sonuca varılmadığını ifade eden Bengihan, tespit edilen pozitif vakalardan 4’ünün, sahte PCR ile adaya giriş yapan ve 45 gün süreyle hapse mahkum edilen sanatçı Bülent Ersoy’un 21 kişilik orkestra ekibinden olduğunu kaydetmişti.

KIBRIS POSTASI

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19