banner5

Cumhurbaşkanı Tatar, eğitim gezisi için KKTC'ye gelen Estonya Tartu Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, eğitim gezisi için KKTC'ye gelen Estonya Tartu Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerini kabul etti.
banner35

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, adamızda eğitim gezisi yapmak üzere bulunan Estonya Tartu Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerini ve akademisyenleri kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar kabuldeki konuşmasında, Kıbrıs sorunu hakkındaki son gelişmelerle ilgili yabancı öğrencileri bilgilendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon görüşmelerinin tükendiğini ve artık yan yana yaşayan iki egemen devletin iş birliği ile ancak Kıbrıs’ta adil, sürdürülebilir bir antlaşmaya varılabileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni politikanın Türkiye Cumhuriyeti tarafından tam desteklendiğini ve bu politikadan asla geri adım atılmayacağını dile getirdi. Resmi müzakerelere başlamak için uluslararası statümüzün ve egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum zihniyetinin değişmediğini ve otoritesini kuzeye yaymaya çalışmasının asla kabul edilemeyeceğini belirtti. 

Kıbrıs Türkleri’ne uygulanan haksız kısıtlama ve izolasyonlara değinen Cumhurbaşkanı Tatar, tüm engellemelere rağmen KKTC’nin yükseköğretim ve turizm gibi farklı alanlarda gelişmeye devam ettiğini kaydetti. Kıbrıs meselesinin Estonya Tartu Üniversitesi tarafından incelenmesinin önemine işaret ederek haklı davamızın savunulmasında ve dünyaya duyurulmasında bu gibi temasların gerekliliğini dile getirdi. 

Kıbrıs Türkleri’nin mağdur edilmesine rağmen direnmeyi sürdüreceğini ve haklı davamızı ve sesimizi dünyaya duyurmak için kararlılıkla yolumuza devam edeceğimizi söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkı için Türkiye’nin garantörlüğünün devamının ve müktesep hak olan eşit egemenliğimizin önemine vurgu yaptı. 

Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında ayrıca, Türkiye’den adamıza gelen su projesi hakkında bilgi vererek enerji ve su konularında Rum tarafı ile iş birliği yapma önerileri olduğuna değindi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER