banner5

Cumhurbaşkanı Tatar ve eşi Sibel Tatar, KTTO Londra Ofisi’nin düzenlendiği resepsiyona katıldı

Cumhurbaşkanı Tatar ve eşi Sibel Tatar, KTTO Londra Ofisi’nin düzenlendiği resepsiyona katıldı
banner35

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Londra Ofisi’nin düzenlendiği resepsiyona katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere’de yaşayan iş insanları ile sohbet etti, KKTC Devleti’nden beklentileri dinledi ve oradaki soydaşlarına birlik beraberlik çağrısı yaparak bu anlamlı toplantıya katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Londra’da çok anıları olduğunu, Londra’dan birçok Kıbrıslı Türk iş insanının geçtiğini ve iz bıraktığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, KTTO’nun yaptığı çalışmaların önemli olduğunu ifade ederek yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.

Londra’da KKTC Temsilciliği’nde yoğun çalışmalar yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Londra’daki Kıbrıslı Türk iş insanlarının başarılarından gururlandıklarını dile getirerek; “Birlikte hareket etmeniz, gücümüze güç katacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının her yerde var olduğunu ve var olacağını belirterek KKTC’de büyük bir atılım olduğunu, yabancı ve yerli yatırımların gün geçtikçe arttığını kaydetti.

-“İngiltere’den KKTC’ye daha fazla turist çekmek ülkeye katkıdır” 

Yeni havalimanının tamamlanması ile turist sayısında muazzam bir artış beklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “KKTC marka bir destinasyon olacak. İngiltere’den KKTC’ye daha fazla turist çekmek ülkeye katkıdır” dedi.

Türkiye’den getirilen suyun tarımsal üretime verilmesiyle üretimin artacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’de yerli ürünleri raflarda görmekten mutlu olduğunu kaydetti.

Ticaret tüzüğünde sıkıntılara rağmen yerli ürünlerin bu pazara geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere Hükümeti ile temasları olduğunu ve sıkıntıların aşılması için çalıştıklarını söyledi.

İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkına daha fazla haksızlık yapmaması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs ile ilgili politikasını yeniden gözden geçirmesi, Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıklar ve uygulanan ambargolardan vazgeçmesi için temasların dozunu artıracaklarını vurguladı.

Ambargolara rağmen başarılı olan bir halkın mücadeleyi de hiçbir zaman bırakmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar; “Hiçbir zaman ülkemizden umudu kesmeyin, hep birlikte KKTC’nin başarılı olması için çalışıyoruz. Çok daha güçlü bir KKTC yaratacağız” dedi.

-“Önemli olan Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğidir"

Yurt dışında ve özellikle İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere, siyaseti bir kenara bırakıp beraberlik çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Tatar; “Güç, birlikten doğar. Önemli olan Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar bu birlikteliğin, dünyanın dikkatini çekmesi bakımından önemli olduğunu ifade edip lobicilik faaliyetlerinin önemine dikkati çekerek; “Pes etmeden, bıkmadan, usanmadan bütün İngiltere’ye haklı davamızı anlatacağız” diye konuştu.

Kıbrıs Türk derneklerinin birlikteliğinin, haklı davamıza güç katacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının Rumlar kadar egemen ve eşit kurucu ortağı olduğunu dile getirdi.

KKTC’yi yaşatmak ve güçlendirmenin, ileride yapılacak bir antlaşmada önemli rol oynayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin ekonomisi yanında halkın refahı ve mutluluğu için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

İngiltere’de Kıbrıs Türk toplumundan birlik ve beraberlik talep eden Cumhurbaşkanı Tatar, ülkeden marka ürünlerin çıkması, İngiltere’den turist ve yatırımcı gelmesinin yanında, gençlerin KKTC’ye sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Gençlerin, emaneti daha yüksek bir noktaya taşıyacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar; “KKTC gerçeği dünyaya anlatılmalı. Bu yönde çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER