banner5

İthal inşaat demirleri, laboratuvar kontrolüyle inşaatlarda kullanılacak

İthal inşaat demirleri, laboratuvar kontrolüyle inşaatlarda kullanılacak
banner35
banner66

Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve büyük yıkımlara neden olan deprem sonrası bina yapımında kullanılan demirlerin sağlamlığı tartışmaya açıldı. 

Kuzey Kıbrıs’a getirilen ve inşaatlarda kullanılan demirlerin ne durumda olduğu merak konusu olurken, Kahramanmaraş depreminin ardından inşaatlarda kullanılacak demirlere uygulanacak iki aşamalı kontrol ile vatandaşların yüreğine su serpilmesi hedefleniyor.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) yetkililerinin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na yaptığı başvuru sonrası yeni uygulamaya yakın zamanda geçilecek.

Standart belgesine göre ilgili firmalar tarafından üretilen demirler, Gazimağusa Limanı’na kurulacak laboratuvarda da incelenecek ve inşaatlarda kullanılacak.

Laboratuvarın liman içerisindeki konumu da belirlenirken, yetkililer tarafından yıkıcı depremin ardından hassasiyetin arttığı da ifade ediliyor. 

Öte yandan ithal edilen inşaat demirleri, şu anda Gazimağusa Limanı’nda herhangi bir kontrolden geçmediği, kurulacak olan denetim laboratuvarıyla yeni bir döneme geçileceği belirtiliyor.

KIBRIS POSTASI

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116