banner5

Kamacıoğlu "Bu yüklü zammın bedeli halka ödetilecek"....

Kamacıoğlu "Bu yüklü zammın bedeli halka ödetilecek"....

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu Kanal T’de  yayınlanan “Pınar Gözek ile Günaydın Kıbrıs” programına katılarak ülkede yaşanan ekonomik sorunlar ve KTSO’nun çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Kamacıoğlu, yapılacak elektrik zamlarının  ülke içerisinde çok ciddi sorunlar yaratacağına değinerek, bunun altından ne vatandaşın nede sanayicinin kalkmasının mümkün olmadığını belirtti.  Gelmiş geçmiş hükümetlerin  zamları geciktirerek bugün yaşananlara zemin hazırladığını söyleyen Kamacıoğlu,  bu yüklü zammın bedelinin halka ödetileceğinin altını çizdi.

Kamacıoğlu, Kuzey Kıbrıs’taki enerji sıkıntısının giderilebilmesi için ülkenin enerji politikasının netleşmesi gerektiğini söyledi. Böylelikle, enerji yatırımlarını hangi santral türleri ile gidereceğinin ortaya çıkacağını belirtti.

Kamacıoğlu, Ülkede enerji hatları ve dağıtımında bakımsızlıktan dolayı  yüzde 10 - yüzde 15 dolaylarında ciddi bir enerji kaybı söz konusu olduğunu, bunun yanı sıra  yaz aylarında elektrik bulamama sorunuyla yüz yüze kalınacağı tehlikesine işaret etti. Kamacıoğlu, ayrıca  bütün trafo merkezlerinin bakıma ihtiyacı olduğunu, bu bakım işlemleri yapılmazsa solar enerji izinlerini kısıtlanacağını ve solar enerji üretiminin  de tıkanacağına  dikkat çekti.

Devlet tarafından, Bostancı bölgesinde Sanayi ve Turizm için ile 25 Mw’lık  bir santral gücü ayrıldığı söyleyen Kamacıoğlu, “eğer bu ayrılan miktarın 10Mw’lık kısmı  bile bizlere verilse, Devlet’ten hiçbir şey beklemeden biz 6 ay içerisinde kendi imkanlarımızla bunu hayata geçiririz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 17:15
banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18