banner5
banner57

KTTO’NUN YEŞİL HAT TİCARETİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

KTTO’NUN YEŞİL HAT TİCARETİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

GÜNEY KIBRIS’A İLK ZEYTİNYAĞI SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Zeytinyağı satışının yanında bugün çok sayıda tarımsal işlenmiş gıdanı nörnekleri, Kıbrıs TürkTicaret Odası’nınYeşil Hat ticaretini geliştirme çabaları kapsamında Güne yKıbrıs’a geçirildi.

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki ticareti düzenleyen Yeşil Hat Tüzüğü kapsamındaki ticari faaliyetleri geliştirme çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde KıbrısTürk Ticaret Odası (KTTO)  yetkilileri tarafından ürün örnekleri ile denemesi yapılan zeytinyağı ticaretinin ilki, bugün gerçekleşti ve ilk parti zeytinyağı Kuzey Kıbrıs’tan sevk edilerek Güney Kıbrıs’taki alıcılara teslim edildi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odasının gözetimin de ve Oda tarafından sağlanan belgelerile yürütülen Yeşil Hat ticaretinin kapsamını ilgili Avrupa Birliği kurallarına göre genişletmek amacını taşıyan faaliyetlerise devam ediyor. KTTO görevlileri, bugün ayrıca, Yeşil Hat ticareti kapsamına girmesi gereken tarımsa lişlenmiş gıda ürünlerinin Güney Kıbrıs’a geçmesi ile ilgili ilk girişimlerini yaptılar. KTTO Genel SekreterY ardımcıları Mustafa Ergüven ile İzzet Adiloğlu, beraberlerindeki macun, pekmez, reçel gibi ürün örneklerini Güney Kıbrıs’a geçirerek sürece ilişkin olguları saptadılar.Yapılan çalışma sonucunda bir kısım işlenmiş tarım salgıdaların Güney Kıbrıs’a geçebildiği belirlendi.

Bugünkü çalışmalar sırasında, Esnaf, Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi’ne ait zeytinyağı ürünlerinin Güney Kıbrıs’a satışı gerçekleştirildi ve ürünler alıcısına teslim edildi .Böylece tarımsal işlenmiş gıda ticaretinin ilki de gerçekleşmiş oldu.

Tarımsal işlenmiş gıda ürünlerinin Güney Kıbrıs’a satışının gerçekleşmesinin Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal üretim ile işlenmiş gıda faaliyetlerineYeşil Hat ticareti kapsamında önemli katkılarda bulunması bekleniyor .KıbrısTürkTicaret Odası Yeşil Hat kapsamında yürüttüğü mücadelesine her platformda devam etme yönündeki kararlılığını sürdürecektir.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 16:44
banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18