banner37
banner22

Siber: Uçakların gelmesi gelenler içinde, toplum sağlığı için de risk

banner25

Siber: Uçakların gelmesi gelenler içinde, toplum sağlığı için de risk
banner29

Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Dr. Sibel Siber, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Ali Baturay’ın hazırlayıp sunduğu Markaj programına konuk oldu.

Yurt dışından uçak gelmemesi konusunda konuşan Sibel Siber, uçakların 15 gün durdurulmasının doğru bir karar olduğunu 15 gün sonra önümüze bakmamız gerektiğini söyledi. İlle de uçak gelecekse çok sıkı karantina şartlarının uygulanması gerektiğinin altını çizen Siber, gelen kişilere testlerin yapılması gerektiğini kaydetti. Sosyal bir devletin vatandaşlarına sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken Siber, “15 gün sonra önümüzü görürüz ona göre tekrar gelmesi gerekirse vatandaşlarımız yeniden bir karar alınır” dedi.

Sibel Siber’in konuşması şöyle: Bu durum sen de haklısın sen de haklısın durumu. Ancak bilimsel olarak bakıldığında salgın başlaması durumunda uçak ve gemi ile giriş kapatılmalı ancak hiçbir vatandaşımız çocuğumuz mağdur olmamalı. Ben bu işin ilk başında söyledim tüm kapılar kapatılsın kimse gelmesin. Geldiğiniz zaman gelen insanlar da riske giriyor. İlle de getirecekseniz çok sıkı karantina şartları, testler ve çıkan insanlar evde izole olacak.

Eve kapanmamızın nedeni hepimizin aynı anda koronavirüs kapmamız için. Hayat normalleştiğinde arada yine virüs kapan olacak. Bir hastalık durumunda bizim sağlık sitemimiz ortada. Yurt dışından gelenlere hasta olmaları durumunda tam hizmet veremeyeceğiz. Bizim yapabileceğimiz virüsün yayılmasını önlemek. Gelmesinler değil. Bir sosyal devlet vatandaşına sahip çıkar. 15 gün sonra önümüzü görürüz ona göre tekrar gelmesi gerekirse vatandaşlarımız yeniden bir karar alınır. Ardı ardına gelmesi kendi sağlıkları için ve toplum sağlığı için risk oluştur.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18