banner57

Anastasiadis 1960 Anayasası’na dönüş önerisini resmen sunacak

banner25

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 1960 Anayasası’na dönüş önerisini New York’ta yapılacak gayri resmi üçlü görüşmede resmen sunacağı bildirildi.

Anastasiadis 1960 Anayasası’na dönüş önerisini resmen sunacak
banner35
banner66

KC’ye dönüş üçlü görüşmede sunulacak

Fileleftheros gazetesinin manşetten aktardığı haberinde, Türk tarafının egemenliğinin tanınmasını, müzakere sürecinin yeniden başlaması için şart koşmasının ve iki devletli çözümdeki ısrarının iyimserlik penceresi bırakmadığını ancak Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e çıkmazın aşılması için 1960 Anayasası’na dönüş önerisini götüreceğini yazdı.

Gazete Türk lider Ersin Tatar’ın, Rum Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu pasaportların iptali kararına gösterdiği tepkiye karşılık Anastasiadis’in verdiği yanıtın, bütünlüklü bir öneriye dönüştüğünü ve bu önerinin, gayri resmi üçlü görüşmede resmen sunulacağını kaydetti.

1960 Anayasası’na dönüş önerisi günümüz olgularına uyarlandı

Anastasiadis’in 1960 Anayasası’na dönüş önerisiyle, Tatar’ın Kıbrıslı Türklerin endişeleriyle ilgili iddialarına yanıt verdiğini ve karar alma mekanizmasına katılımını garanti altına aldığını belirten gazete, 1960 Anayasası’na dönüş önerisinin günümüz olgularına uyarlanmış olduğunu yazdı.

Gazete Anastasiadis’in gayrı resmi üçlü görüşmede, Cenevre’deki gayrı resmi konferansta söyleyip, Guterres’e 30 Ağustos’ta yazmış olduğu mektupta da belirttiği gibi, Kıbrıs sorunu için Özel Danışman atanmasını kabul ettiğini bir kez daha dile getireceğini kaydetti.

Harris’e III. Makarios Nişanı

Anastasiadis’in dün itibarıyla beraberindeki heyetle birlikte New York’a vardığını ve BM Daimi Temsilcisi Andreas Hacıhrisanthu’nun ikametgahında düzenlenen etkinliğe katıldığını belirten gazete, bu etkinlikte Anastasiadis’in Amerikan-Yahudi Komitesi Başkanı David Harris’i III. Makarios Nişanı ile onurlandırdığını, akabinde de Amerika’daki Kıbrıs Örgütleri Federasyonu’nun düzenlediği yemeğe katılarak Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgilendirme yaptığını yazdı.

Gazete, Anastasiadis’i bugün de Ground Zero‘ya giderek 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenler anısına çelenk bırakacağını, akabinde de UNESCO Genel Müdürü Audrey Azoulay ile görüşeceğini ve düzenlenecek basın toplantısıyla, ABD’deki programıyla ilgili detaylı bilgi vereceğini belirtti.

Haberde Anastasiadis’in bugünkü programında, Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) heyetiyle yapılacak görüşmenin de bulunduğu ifade edildi.

Hristodulidis de Mısır, Yunanistan, Kuveyt ve Kırgızistanlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek

Gazete devamla, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in New York’ta yapacağı temaslara yer verdi.

Habere göre Hristodulidis, bugün Mısır, Yunanistan, Kuveyt ve Kırgızistanlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek ve AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısına katılacak. Hristodulidis ayrıca, AIPAC heyetiyle yapılacak görüşmede de yer alacak.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19