banner2

Anastasiadis'in müzakere şartı: Doğalgaz aranmasın, Maraş açılmasın!

Anastasiadis'in müzakere şartı: Doğalgaz aranmasın, Maraş açılmasın!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Kurulu için New York’a gidişi öncesinde, “Türkiye meydan okuma taktiğinde ısrar ederse, o zaman müzakereler başlayamaz” mesajını verdiği bildirildi.

Associated Press’e mülakat

Fileleftheros “New York Öncesinde Mesajlar… Anastasiadis: Meydan Okumalar Durmadan Müzakereler Başlamaz” başlıklı haberinde Anastasiadis’in mesajlarını Associated Press’e özel röportajı aracılığıyla verdiğini yazdı.

Habere göre “Müzakerelerin yeniden başlaması için Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (sözde) münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki yasa dışı faaliyetlerinin durması gerek . Yalnız bu da değil. Maraş’ın iskâna açılması tehdidinin de durması gerek” diyen Anastasiadis, “Denizdeki tehditlerine veya karadaki faaliyetlerine bakarak, bizi yaratıcı diyaloğa götürmesi için gerekli olan ortamın yaratılması mümkün değildir. Tehdit altında müzakere edileceğini zannetmiyorum” ifadesini kullandı.

Anastasiadis röportajın başka bir bölümünde ise “Egemen bir devletin enerji programı ile başka bir ülkenin, muhtemelen öyle istiyor diye, yani ‘siz enerji programınızı erteleyin, biz de Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’indeki müdahalelerimizi erteleyelim’ diye MEB içerisindeki yasa dışı faaliyetlerinin örtüştürülmesi konusunun gündeme getirilmesi akıl alır değildir. Böyle bir şey meşruluğu gayrı meşruluk ile eşitlemek olur, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını şaibe altına sokar” dedi.

Davette konuştu

Haberde Anastasiadis’in Çin’in Güney Kıbrıs’taki büyükelçisinin Salı gecesi verdiği davetteki konuşmasında da de bazı mesajlar verdiğine işaret edildi. Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni sondajlar yapması ve kapalı Maraş’ın iskâna açılması örneklerini vererek “Kıbrıs yeni gerilimler ve Türkiye’den, yeni meydan okumalar eşiğindedir” dedi.

Türkiye’nin bu eylemlerinin “uluslar arası toplum tarafından net şekilde kınanması gerektiğini” de savunan Anastasiadis bunların “BM anayasasına ve uluslararası hukuka aykırı, Kıbrıs’ta ve bölgedeki barış ve istikrara tehdit olduğunu” ve Kıbrıs sorununa kapsamlı ve sürdürülebilir çözüm hedefli müzakerelerin yeniden başlaması için gereken olumlu ortam yaratılmasına “ters düştüğünü” iddia etti. Anastasiadis “Birinci hedef ve önceliğimiz Kıbrıs’ın, yabancı müdahaleleri, yabancı garantileri ve askerleri olmadan yeniden birleşmesidir” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER