banner2
banner11

Andros Kiprianu: İki Toplumun Buluştuğu Nokta Federasyon Temelinde Erki Paylaşmaktır

Akel Genel Sekreteri Kiprianu partisinin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kiprianu "İki Toplumun Buluştuğu Nokta Federasyon Temelinde Erki Paylaşmaktır" dedi.

Andros Kiprianu: İki Toplumun Buluştuğu Nokta Federasyon Temelinde Erki Paylaşmaktır

Kiprianu şöyle devam etti;

1977’den itibaren iki toplum bu memleketin ilerlemesi için iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde erki paylaşmayı kabul etti. İki toplumun buluştuğu nokta budur. Toplumu bütün düzeylerde buna hazırlamak için gerekenleri yaptık mı? AKEL olarak, iki bölgeli iki toplumlu federasyonun ne olduğu, temel hususlarının neler olduğu ve üzerinde anlaşmaya varılan çözüm çerçevesinden neden endişe duymamamız gerektiği hakkında halkı bilgilendirmek için çok çabaladık. Kıbrıslıtürk siyasal partilerle işbirliği içerisinde bu mesajları iki tarafa da aktarmayı çabaladık.

Bugün yaşanan gelişmelerden endişeliyiz. Endişeliyiz çünkü en azından Haziran’a kadar görüşmelerin yeniden başlamayacağı açıkça görülüyor. Aynı esnada başka çözümlerden yana sesler tel örgülerin iki yanında da çoğalıyor. Kıbrıs sorunu Kıbrıs’ta ve Türkiye’de çeşitli güçler tarafından iç politika malzemesi olarak kullanılıyor. Statükonun kalıcılaşması çıkmazın sürmesine yol açıp taksime doğru götürüyor. Bu ve daha pek çok nedenden dolayı görüşmelerin en kısa zamanda yeniden başlaması şarttır.

(AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Slovakya Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk siyasal partilerin aylık toplantısında yaptığı konuşmadan bir bölüm)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner9