banner37
banner22

"Garantiler ve Türk Askeri Olduğu Müddetçe Çözüm Olmaz"

banner25

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye garantilerin korunması ve adada Türk askeri olmasında ısrar ettiği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme varılamayacağını söyledi.

"Garantiler ve Türk Askeri Olduğu Müddetçe Çözüm Olmaz"
banner29

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou Çarşamba günü Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup yabancı diplomat ve ticari ataşeyle görüştü.

Gruba konuşan Rum Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs’ın komşu AB ve AB’ye üye olmayan ülkelere tanıtımını yaptığı üçlü işbirliği planlarından söz etti ve Güney Kıbrıs’ın enerji programının yeni ufuklar açtığını belirtti.

Prodromou, Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin iyileşmesine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli notlarını artırmalarına, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ve büyüme oranlarının artmasına işaret etti; geçen yıl Güney Kıbrıs’ın yeniden yatırım seviyesine ulaştığını anlattı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Rum lider Nicos Anastasiadis’in bir anlaşmaya varılması çabalarını sürdürdüğünü, BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un müzakereleri başlatma amacıyla girişimlerine devam ettiğini vurguladı.

Müzakerelerin Crans-Montana’da bırakıldığı noktadan başlaması gerektiğine işaret eden Prodromu, “AB ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, bağımlılık/müstemleke, garantiler, müdahale hakları veya Türk askeri olmadan uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasının amaçlandığını” bildirdi.

“Kıbrıs Rum tarafının çabalarına rağmen, bir anlaşmaya varmanın Türkiye’nin garantileri ve Kıbrıs’ta Türk ordusunun kalmasını korumak istemesinden dolayı mümkün olmadığını” savunan Sözcü, Kıbrıs’ta bir çözüm için AB desteğinden ve birliğin Kıbrıs’ı normal bir devlete dönüştürme çabalarından söz etti.

Son olarak Güney Kıbrıs’ın sözde “münhasır ekonomik bölgesindeki” hidrokarbon keşiflerinden bahseden Prodromu, yeni ufuklar açıldığını, Lefkoşa’nın enerji programının AB politikalarıyla aynı çizgide olduğunu, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğal kaynakları araştırma ve kullanmaya yönelik egemenlik haklarından kaynaklandığını kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18