Hristodilidis: "Türkiye tehdit ediyor, biz de yapmamız gerekenleri yapmaya devam ediyoruz"

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulidis dün Temsilciler Meclisi Mali Komitesi'nin 2019 bütçe incelemeleri çerçevesinde hükümetin dış politikasını uyguladığı üç sütunun tanıtımını yaptı.

Hristodilidis: "Türkiye tehdit ediyor, biz de yapmamız gerekenleri yapmaya devam ediyoruz"

Christodoulides, bunların; Güney Kıbrıs’ın Körfez ve Orta Doğu ile ilişkilerini geliştirmesi, AB içinde aktif katılımı ama aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olma amacıyla BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve diğer ülkelerle ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi olduğunu vurguladı.

Rum Bakan, ocak ayında UNFICYP’in hizmet süresinin yenilenmesi konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacağı değerlendirmesinde bulunarak önemli olanın Kıbrıs'ta gücün etkinliğini artırmak olduğunu söyledi.

Bakan ayrıca Dışişleri Bakanlığı yakınlarında yer alacak olan ve diplomatik deneticiler tarafından denetlenecek Üçlü İşbirlikleri Daimi Sekretaryası, Avrupa işleri için yatay Sekreterlik oluşturulması kararı, Güney Kıbrıs’ın yeni bir Avrupa kurumunda yer alması açısından yapılan hazırlıklar konusunda da konuşarak, Güney Kıbrıs’taki Britanya üsleri topraklarının bir bölümünün değerlendirilmesi konusunda Britanya ile yapılan istişarelerde büyük bir ilerleme kaydedildiğini ve çok yakında belli açıklamalar yapılmasının beklendiğini açıkladı.

Bütçenin artırılması konusunda muhalefet tarafından yapılan açıklamalarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı, “Gerçekten de çok ilginç bir tartışma oldu ve çeşitli fikirler dinlendi. Maliye Bakanı ile temas içinde olduğumuzu ve dış politikamızdaki eylemlerle daha iyi sonuçlar olacağını söyleyebilirim. Maliye Bakanı bunları tartışmaya hazırdır” dedi.

Personel alımı süreciyle ilgili olarak Bakan “yedi yıldır Dışişleri Bakanlığına herhangi bir diplomatik personel alımı yapılmadı. Şu an 18 kişinin alınması için gerçekleştirilen süreci olumlu olarak görüyorum” yanıtı verdi.

Güney Kıbrıs’ın dış politikasının ilk sütunuyla ilgili olarak üçlü işbirliği daimi sekretaryasının Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrailli deneticiler ve diplomatlar tarafından denetleneceğini belirteren Christodoulides, 19 Aralık’ta Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek üçlü görüşmeye Ürdün’ün de davet edileceğini açıkladı.

Christodoulides ayrıca Dışişleri Bakanlığı düzeyinde üçlü görüşmelerde bulundukları Filistinlileri de 17 Aralık’ta Atina’ya davet edeceklerini duyurdu ve bölgedeki ülkelerle tartışmalarda uzun vadeli hedefin, merkezi Güney Kıbrıs’ta olacak yeni bir Doğu Akdeniz güvenlik ve işbirliği kurumu oluşturulması olduğunu dile getirdi.

Dış politikanın ikinci sütunuyla ilgili olarak Christodoulides yıl sonundan önce Bakanlar Kuruluna, Güney Kıbrıs’ın başlattığı çalışmaları izlemesi ve yatay bir koordinasyon oluşturulması amacıyla, tüm bakanlıklar tarafından denetlenecek bir Avrupa konuları sekretaryası oluşturulması için bir öneri sunulacağını kaydetti ve bu konuda diğer ülkelerle ve Avrupa Komisyonu ile temas içinde olduklarını söyledi.

Türkiye’nin enerji konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili olarak da Christodoulides uzun zamandan beri Güney Kıbrıs’ın enerji planlarını gerçekleştirmesine karşı her gün Türkiye tarafından yeni tehditler yapıldığını iddia ederek; “Hiçbir şekilde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını sorgulayacak bir tartışmaya girmek istemiyoruz. Biz enerji planlarımızı uygulamak için yapmamız gereken tüm eylemleri yapmaya devam ediyoruz. 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesi  temelinde deniz sınırlarının belirlenmesi için müzakerelere başlamak için Türkiye’ye çağrıda bulunduğumuzu resmen bir kez daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER