Rum Basını: "Lute, Mart sonu bir kez daha geliyor"

Rum Basını: "Lute, Mart sonu bir kez daha geliyor"
banner35

BM Genel Sekreteri Anotnio Guterres'in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute'un, Mart sonu bir kez daha adaya gelip liderlerle görüşeceği ve Nisan ayında Cenevre'de yapılması planlanan gayrıresmi toplantı öncesi zemin arayacağı iddia edildi.

Rum basınında yer alan haberlere göre en son Ocak ayı başında adaya gelen Lute'un, Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile temaslarda bulunmak için Mart ayı sonunda bir kez daha adada olacağı iddia ediliyor. Konuyls ilgili Lute'un taraflar arasında zemin arayışlarına devam edeceği belirtilirlen, konferansın ise Nisan ayı ortalarında Cenevre'de yapılması bekleniyor. Öte yandan 5+1 gayrıresmi konferansın nerede ve ne zaman yapılacağı konusundaki belirsizlik de sürüyor. Önce Şubat sonu diye düşünülen konferans, sonra Mart ayına, ardından da Nisan ayı ortalarına ertelenirken, BM'nin bu konuda resmi bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta BM Genel Merkezinde düzenlenen haftalık basın toplantısında açılamalarda bulunan Genel Sekreterin Sözcüsü Stephen Djuracic, konferansın ne zaman yapılacağı konusundaki sorulara "yakında açıklanacak" şeklinde cevap vermiş ancak daha fazla açıklama yapmaktan kaçınmıştı. 

Kaynak:Kıbrıs Postası 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER