banner2
banner11

Rum Sözcü: “Anastasiadis, 'Türkiye - Libya MEB anlaşmasını' Avrupa Konseyi’ne taşıyacak”

Rum Hükümet Sözcüsü Kosios, Rum lider Anastasiadis'in Türkiye ile Libya arasında imzalanan MEB anlaşması ile ilgili konuyu Avrupa Konseyi'nde dile getireceğini duyurdu.

Rum Sözcü: “Anastasiadis, 'Türkiye - Libya MEB anlaşmasını' Avrupa Konseyi’ne taşıyacak”

Rum lider Nikos Anastasiades’in de Güney Kıbrıs’ı temsil ettiği Brüksel’deki Avrupa Konseyi çalışmaları dün öğle saatlerinde başladı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kosios, Anastasiadis’in Türkiye ile Libya arasında imzalanan MEB anlaşması ile ilgili görüşlerini Avrupa Konseyi çalışmalarında da ortaya koyacağını açıkladı.

Kosios, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı, Avrupalı liderleri Ankara’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde gerçekleştirdiği yasa dışı sondaj çalışmaları konusunda bilgilendirerek Yunanistan’ın da dayanışmasını dile getirecek.

Türkiye yeniden Avrupa Konseyi tartışmalarının merkezinde yer almaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti deniz bölgesi dışındaki yasa dışı eylemleri konusunda AB tarafından alınan belli kararlar dışında Ankara’nın yeni kışkırtmaları ve iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi amacıyla Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırası anlaşması masaya yatırılacak. Bunlar, üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ve Deniz hukukunu çiğneyen eylemlerdir.

Avrupa Konseyi’nin bu yönde net bir pozisyon sergileyerek Kıbrıs ve Yunanistan’ı desteklemesini bekliyoruz. Avrupa ailesi liderleri ve geçen mart, haziran ve ekim aylarında kabul edilen kararlar temelinde bugün Kıbrıs ve Yunanistan’ın yanında oldukları ve Türkiye’nin yasa dışı eylemlerinin cevapsız kalmayacağı mesajını iletecekler.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner9