banner5

1 Mayıs İşçi Bayramı: Emek, Barış, Özgürlük

1 Mayıs İşçi Bayramı: Emek, Barış, Özgürlük

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı geleneksel olarak Lefkoşa'da kutlanıyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) öncülüğünde 1 Mayıs İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için örgütler ve işçiler sembolik olarak Kuğulu Park’ta toplandı.

İşçiler tarihi Sarayönü meydanına yürüyerek Kıbrıs’ta barış, ortak mücadele, dayanışma ve işbirliği mesajı verdi, çalışma hayatında eşitsizliğe ve sömürüye son verilmesini istedi.

Sarayönü Meydanı'nda düzenlen mitingin ardından yine kortejle Kıbrıslı Rum örgütlerle buluşup ortak etkinliğin düzenleneceği Taksim Sahası’na (Cirit Hisarı) geçildi.

Ara bölgedeki iki toplumlu etkinlikte PEO ve DEV-İŞ tarafından hazırlanan Ortak Deklarasyonu Türkçe ve Rumca olarak okundu, sonrasında ise iki toplumlu koro sahne aldı.

Aşam: "1 Mayıs savaşsız ve sömürüsüz bir dünya umudunu yükseltme günüdür”

Dev-İş Başkanı Koral Aşam konuşmasında, 1 Mayıs’ın dünyanın her yerinde milyonlarca işçinin, emekçinin, emperyalistlere ve uluslararası tekellere karşı savaşsız, sömürüsüz, insanca yaşanacak bir dünya özlemiyle tek bir yumruk, tek bir ses halinde birleştiği ortak mücadele ve dayanışma günü olduğunu söyledi.

1925 yılında Fukasa madeninde çalışırken ölen ve ayni mezara gömülen Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum maden işçilerinin anılarını yaşatmak için bir arada olduklarını dile getiren Aşam, 1948 yılında CMC madeninde iki bin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk işçinin canları pahasına dört ay 4 gün süren şanlı direnişini de selamladıklarını belirtti. 

Aşam ayrıca 1958’de Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum emekçilerin ortak 1 Mayısı kutlamasından sonra faşist katiller tarafından katledilen, tehdit edilen, baskıya uğrayan işçi önderlerini bir kez daha anmak için bir arada olduklarını kaydetti.

Koral Aşam, “Bugün kalbimiz Ukrayna’da, Türkiye’de, Yunanistan’da, Amerika’da, Asya’da, Afrika’da, Latin Amerika’da, Uzak Doğu’da dünyanın dört bir yanında emperyalist ve Neo Liberal saldırılara karşı direnen tüm dünya işçileri ile birlikte atıyor” dedi.

Aşam, dünyada ve bölgede tüm kirli savaşları bir kez daha lanetlerken, 1 Mayıs emeğin dayanışma gününde, ezilen dünya haklarına dayanışmayı bir kez daha ifade etti.

İş cinayetlerinde kaybedilen işçi sayısının her geçen gün artarken, taşeron denilen kölelik sisteminin devlet eliyle yürütüldüğünü, özel sektörde sendikalaşmanın önünde engellerin hala durduğunu dile getiren Aşam, bütün bu adaletsizliklere, haksızlıklara, sömürüye karşı hep birlikte karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde dayatılan ekonomik paketler ve politikaların gittikçe şiddetlendiğini söyleyen Aşam, şöyle devam etti:

“Toplumsal irademizden, sendikal haklarımıza kadar, taş taş üstünde bırakmak istemeyen bu zihniyet, yıllar içinde emekle, özveriyle, mücadeleyle oluşturulan örgütlü yapıyı dağıtmak, bağımlılığı, biat kültürünü normalleştirmek ve yalnızca kendi stratejik çıkarları doğrultusunda bizleri rehin tutarak toprak bekçiliği rolünden kurtulmamızı engellemeyi amaçlamaktadır.” 

Sınıf sendikacılığına inanan sendikalar olarak bu politikalara karşı sonuna kadar direneceklerini dile getiren Aşam, bu politikaların emekçilere nelere mal olacağını çok iyi bildiklerini kaydetti.

Aşam sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bizler, bölgede yabancıların değil, Kıbrıslıların çıkarına hizmet edecek bir çözüme en kısa sürede ulaşabilmemiz için bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış BM parametreleri, ilkeleri ve belgeleri temelinde bir çözüm öneriyoruz. Bu önerinin de net olduğu çok açık ortadadır. Birleşmiş Milletlerin ilgili kararlarında belirtildiği şekli ile iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli iki toplumlu Birleşik Federal bir Kıbrıs’tır. 1 Mayıs mücadele günüdür. 1 Mayıs dayanışma günüdür. 1 Mayıs birlik olma günüdür. 1 Mayıs Kıbrıs’ta yaşayan tüm insanların ortak vatanı yaratma mücadelesinin yükseltildiği gündür. 1 Mayıs emperyalizme ve Neo Liberal anlayışlara karşı direnme günüdür. 1 Mayıs savaşsız ve sömürüsüz bir dünya umudunu yükseltme günüdür.”

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18