banner37
banner57

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Lefke’de düzenlenen törenle anıldı

banner25

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Lefke’de düzenlenen törenle anıldı
banner35
banner66

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası Lefke’de düzenlenen törenle anıldı.

Lefke’deki tören, Kemal Özalper Şehitliği’nde düzenlendi. Buradaki tören protokol sırasına göre şehitliğe çelenklerin konulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü. Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı.

banner69
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Maliye Yüzbaşı Nur Göçer tarafından yapıldı.Yüzbaşı Göçer, ENOSİS hayaliyle yaşayan Rum-Yunan ikilisinin 21 Aralık 1963’te Akritas Planı’nın uygulamak için adanın her yerinde Kıbrıslı Türklere saldırılar başlattığının anlatarak, Kıbrıslı Türkler’in tüm imkansızlıklara rağmen 1974 Barış Harekatı’na kadar örnek bir direniş ve dayanışma gösterdiğini vurguladı.

Kaymakamlık adına konuşan Doğancı İlkokulu öğretmeni Gülten Uluşan da Kıbrıs Türk mücadele tarihi hakkında bilgiler vererek, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünden, egemenliğinden ve bayrağından asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından tören şiirler okunması ve dini vecibenin yerine getirilmesiyle devam etti. Buradaki tören şehit kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erdi. 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER