banner5

4G/5G İHALESİ SONUÇLANDIRILIYOR

4G/5G İHALESİ SONUÇLANDIRILIYOR
banner35
banner66

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, BRT’de katıldığı ‘Manşet +’ programında Bakanlığın projeleri ile ilgili bilgi verdi, değerlendirmelerde bulundu.

Arıklı, Ercan Havalimanı’nın kendileri için önemli bir özelleştirme deneyimi olduğunu söyledi.

Ercan Havalimanı yeni terminal binasının yapımında yaşanan gecikme nedeniyle tarafların karşılıklı suçlamalarda bulunduğunu anlatan Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti makamlarına sıkıntıların çözümüne aracılık etmeleri için başvuruda bulunduklarını ifade etti.

Ercan’da 15 Kasım’da da resmi açılış yapılacak

Her iki tarafı memnun edecek şekilde bir anlaşmaya varıldığını belirten Arıklı, “29 Ekim’de test uçuşlarına başlama, 15 Kasım’da da resmi açılışı yapma konusunda mutabık kaldık” dedi.

Cihazların bir kısmının yurtdışında yapıldığını, pandemi nedeniyle üretimde gecikme yaşandığını anlatan Arıklı, bu cihazların biran önce tedarik edilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin devreye girdiğini kaydetti.

“Ercan Havalimanı’nda tartışılan bir özelleştirilme var diye biz özelleştirmeden kaçamayız” diyen Bakan Arıklı, dünyada trendin özelleştirme yolunda olduğunu, devletin sadece denetleyici olarak yer aldığını söyledi.

Sırada limanlar ve telekomünikasyon var

Sırada limanlar ve telekomünikasyonun özelleştirilmesi olduğunu kaydeden Arıklı, 22 Eylül’de Türkiye’den teknik bir heyetin geleceğini ve incelemelerde bulunacağını belirtti.

Arıklı “Son rötuşlar yapıp ihale aşamasına geçeceğiz” dedi.

Limanlarda yatırım sıkıntıları yaşandığını anlatan Bayındırlık ve ulaştırma Bakanı “Maalesef biz bu konularda sürekli gecikmişiz, işin edebiyatında kalmışız. Bütün hükümetlerin programlarında limanlar kamu-özel işbirliğinde yeniden yapılandırılacaktır ibaresi vardır. Biz bir taraftan Ercan’ı hallederken ikinci aşamada da limanları halletmek durumundayız. Ardından Telekomünikasyona sıra gelecek” dedi.

Mağusa Limanı’nın yaklaşık olarak yarım milyar dolar civarında yatırım isteyen bir proje olduğunu belirten Bakan Arıklı, kurvaziyer gemilerin yaklaşabileceği bir liman düşündüklerini söyledi.

Arıklı “aynı şekilde Girne Limanı. Ama bana göre esas önemli olan Gemikonağı Limanı. O da gündemimizde. 22’sinde gelecek olan teknik ekibin orayı da incelemesini rica ettim” dedi.

Özelleştirmelerin karşısındaki en büyük engelin Sendikalar olduğunu belirten Bakan Arıklı, sendikalarla konuşularak ikna edilmeleri gerektiğini söyledi.

4G-5G İHALESİNDE SONA GELİNDİ

4G-5 G ihalesinde bürokratik engeller nedeniyle gecikme yaşandığı bilgisini de veren Bakan Arıklı, Maliye Bakanlığından onay alındığını, büyük bir ihtimalle bir-iki gün içinde ihaleye çıkılacağını söyledi.

Yolların Işıklandırılması Konusunda Çalışma Başlattık

Karayolları ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Arıklı, bütçenin çok kısıtlı olduğun vurguladı, “Bu konuda bize yatırım yapacak tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir” dedi.

Devam eden yol yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Arıklı, yolların ışıklandırılması konusunda çalışma başlattıklarını da ifade etti.

YEREL SEÇİMLERDE KARAR İKİLİ İTTİFAK

Bakan Arıklı, yerel seçimler konusunda tüm ilçelerde partinin ile gelenleriyle yapılan istişare toplantılarının tamamlandığını, tabanın büyük çoğunluğunun Demokrat Parti ile ittifak yapılması taraftarı olduğunu belirtti.

Arıklı, yerel seçimlere tek başına girmek, DP ile ikili ittifak veya koalisyon partilerinin katılacağı üçlü ittifak oluşturma seçeneklerinin partililere sunulduğunu, tabanın büyük kısmının DP ile ittifak istediğini bir kısmının da partinin seçimlere tek başına katılması yönünde görüş belirttiğini söyledi. “En az itibar gören seçenek de 3’lü ittifak. UBP’de bir dağınıklık görünüyor. Kafa karışıklığının yoğun olduğu bir siyasi parti ile yerel seçime gitmek doğru olmaz” diyen Arıklı, tavırlarının 18’inde yapılacak DP kurultayının ardından netleşeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 17:50
banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner119

banner120

banner121

banner118

banner117

banner116