banner5

Akın Manga " İngiliz sömürgesine direnen şehitleri andı"

Akın Manga " İngiliz sömürgesine direnen şehitleri andı"

27/28 Ocak 1958,Kıbrıs Türk Halkı’nın,İngiliz sömürge idaresine karşı kitlesel direnişidir.Sömürge idaresine karşı ilk siyasi zaferimiz,liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün başlattığı ve 15 Nisan 1956’da,Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türk Halkı’na devridir.O tarihte Vakıflar İdaresi’nden İngiliz Bayrağı’nın indirilerek yerine ay-yıldızlı Türk Bayrağı’nın çekilmesi umut ve güven ışığı olmuştur.
    
     Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etmeyi hedefleyen EOKA Tedhiş Örgütü’ne karşı,Kıbrıs Türk’ü bireysel direniş dışında, örgütlü bir savunmadan  yoksundu.İşte bu şartlar altında,öncülüğünü liseli erkek ve kız öğrencilerimizin yaptığı halkımız,27 Ocak 1958 günü sokağa çıkma yasağına rağmen,Girne Caddesi ve Sarayönü Meydanı’nı doldurmuşlardı.Ya Taksim-Ya ölüm naraları ortalığı çınlatmıştı.
  
    İngiliz Sömürge Askerleri,orantısız güçle ateşli silah ve gaz bombalarıyla sivil-silahsız halka saldırmıştı.Bu çatışmalar,28 Ocak’ta Magosa ve Limasol’a da sıçramış,kitlesel bir direnişe dönüşmüştü.İki gün içerisinde,birisi kadın 7 şehit,birçok yaralı verilmişti.
  
    Türkiye ve Dünya,bu şanlı direnişin sonucunda,Kıbrıs’ta bir Türk varlığının olduğunun bilincine varmıştır.1 Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı(TMT)’nin kuruluşuyla,örgütlü direnişimiz,İngiliz ve Eoka’ya karşı sürdürüldü.İşte bu şanlı direnişimiz sayesinde,siyasi eşit ortaklığımızla 16 Ağustos 1960’ta Federal Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.Ancak Enosis hedefinden asla vazgeçmeyen Rum-Yunan tarafınca,21 Aralık 1963’te,Kıbrıs Türk’üne karşı Akritas Soykırım Planı’nı uygulamasıyla,Kıbrıs Cumhuriyeti Rum’larca işgal edildi.
   
     Kıbrıs Türk’ünün şanlı,  kararlı direnişi ve Anavatan’ımızın tam desteği ile ne mutlu bizlere ki bugün egemen bir halk olarak,KKTC Devleti’mize sahibiz.Bundan asla taviz vermemekte kararlıyız.
  
  63.Yıldönümünde,İngiliz sömürgesine karşı direnirken can veren tüm şehitlerimizi rahmet,minnetle anar,gazilerimize şükranlarımızı sunarız.

                                                                                                                             

  AKIN MANGA
 GENEL BAŞKAN

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18