Angolemli’den dikkat çeken anı: “Bangladeş KKTC’yi tanımak istedi, geri çevrildi”

Angolemli’den dikkat çeken anı: “Bangladeş KKTC’yi tanımak istedi, geri çevrildi”
banner35

Hükümetin Anayasa’yı çiğnediğini söyleyen TDP’li vekil Angolemli, yaşananları, dikkat çeken bir anısıyla özdeşleştirdi. Angolemli, 1993 yılında Bangladeş ve Pakistan’ın KKTC’yi tanımak istediğini, Türkiye ve Amerika’nın telkiniyle bunun gerçekleşmediğini belirterek, “O yüzden kafaları bulandırmayın. KKTC’yi savunuyorsanız, adam gibi savunun. Hem savunup, hem de Anayasa’yı çiğneyemezsiniz” dedi.

Cumhuriyet Meclisi’nde kürsüye çıkan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, vergi konusunda yasa gücünde kararname çıkaran iktidarın Anayasayı çiğnediğini savunarak, dikkat çeken bir anısını anlattı, hükümete, “KKTC’yi savunacaksanız, adam gibi savunun” çağrısında bulundu.  

Anayasa’nın vergi konusunda “Yasa Gücünde Kararname” çıkarılmasına asla izin vermediğini ifade eden Angolemli, “Dün Anayasayı çiğnediniz. KKTC’nin ağzına yandınız. Anayasayı sen, ben, Meclis korumazsa kim koruyacak?” diye sordu.

“Anayasayı çiğnersen, KKTC’yi de çiğnersin” diyen Angolemli, hükümete yüklenmeye devam ederek, “Sonra çıkıp da ‘yaşasın KKTC’ deme. Dersen, ben sana inanmam” ifadelerini kullandı.

Yaşananları, dikkat çeken bir anısıyla özdeşleştiren Angolemli, şöyle devam etti:

“Yıl 1993… CTP-DP hükümeti iktidarda. Ferdi Bey bizi de hükümete istedi. Ben başlarda karşı çıktım ama aramızda oylama yaptık, kaybettim. Bana görüşmeci olacağımı söylediler, kabul ettim. Hakkı Atun Bey o dönem Başbakandı. Hakkı Bey’e bir soru sormak istediğimi söyledim. ‘KKTC’yi bu kadar kucakladık, aradan yıllar geçti, KKTC’yi tanıması için kaç ülkeye başvurdunuz diye sordum, ‘hiç’ dediler. Sonra bir soru daha sordum; bizi kendiliğinden tanımak isteyen hiç mi çıkmadı? ‘Çıktı’ yanıtını aldım. Hakkı Bey, ‘Bangladeş Lefkoşa’ya geldi, tebligat mektubu verdi, reddettik’ dedi. Neden diye sordum, ‘anavatan öyle istedi’ dedi. Türkiye’ye de Amerika ‘suları bulandırmayın’ demiş… O yüzden kafaları bulandırmayın. KKTC’yi savunuyorsanız, adam gibi savunun. Hem savunup, hem de Anayasa’yı çiğneyemezsiniz. Bunlar bizim gerçeklerimiz "

Kaynak:Kıbrıs Postası 

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER