banner5
banner57

Arıklı: Konya’da yapılacak İslam Oyunları’na başvurduk

Arıklı: Konya’da yapılacak İslam Oyunları’na başvurduk

Başbakan Yardımcısı ve spordan sorumlu bakan Erhan Arıklı, Eylül ayında Konya’da yapılacak İslami Dayanışma Oyunlarına KKTC olarak katılabilmek için başvuru yaptığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, 4 yılda bir düzenlenen geniş kapsamlı bir spor  organizasyon olan İslami Dayanışma Oyunlarına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ” olarak katılabilmemiz için Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan talepte bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Arıklı, “resmi yazı ile gönderilen bu isteğin kabul olması durumunda Konya’da 2021 Eylül ayı içerisinde düzenlenecek ve yıllar sonra ülkemiz sporcularının bir çok branşta mücadele edebileceği  ‘Uluslararası bir organizasyonda’ yer alacağız” dedi.

Bakan Arıklı yaptığı açıklamada organizasyonun 20 spor dalında Türkiye dahil 56 ülkeden yaklaşık üç bin sporcunun katılımı ile gerçekleşmesinin beklendiğinin altını çizdi.

“Bu organizasyon 1980 yılında ilk kez Türkiye tarafında düzenlenmiştir” diyen Erhan Arıklı,  1.İslam Ülkeleri Spor Oyunları’nda, atletizm, futbol, güreş, tenis, voleybol, branşlarında Kıbrıs Türk Federe Devleti adı altında organizasyona katılındığını ve İzmir’deki oyunlarda güreş ile atletizmde dereceye girerek madalya kazanıldığının da hatırlatmasını yaptı.

Mete Topçu’nun açıklamaları

Spor Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Mete Topçu ise organizasyon hakkında bilgilendirmede bulunarak “Yapılacak olan bu organizasyon atletizm, badminton, basketbol 3×3, bisiklet (yol, pist), bocce, cimnastik (artistik, aerobik), eskrim, futbol, güreş (grekoromen, serbest stil), halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk dallarında  olacaktır” dedi.

Topçu bu organizasyona daha önce Kıbrıs Türk Futbol Federasyonundan hakemlerin de katılım gösterdiğini belirterek Attila Topaloğlu ve Yıltan Mutlu’nun Türkiye-Malezya maçının yan hakemleri olarak görev yaptığını belirtti.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18