banner37
banner22

Aylardır camilerine imam atanmasına bekliyorlar

banner25

Aylardır camilerine imam atanmasına bekliyorlar
banner35

Lefke ilçesine bağlı Yeşilyurt köyündeki Fatih Camii’nde beş aydır imam yok… Köy halkı, cenazeleri olduğu zaman imamı başka bir köyden çağırmak zorunda kalıyor.

Yeşilyurt’taki bir kilise, 1977 yılından beri cami olarak kullanılıyor. Aylardır camiye imam atanması bekleniyor ancak bu sorun bir türlü çözülemiyor… Göreve atanan imamların ise, lojmanı beğenmedikleri için köyde görev yapmak istemediği iddia edildi.

Yeşilyurt muhtarı Ahmet Özüdoğru, köye imam atanmasını beklediklerini ifade ederek “Camiyi kapatacak değiliz, bir çare bulunmalı” dedi.

Köyün nüfusunun bin 500 olduğunu belirten Özüdoğru, lojmanı beğenmeyen imamların görevi ret ettiklerini belirterek “Adam beğenirse gelecek, beğenme mecburiyeti yokmuş… Böyle şey olur mu? Sen polisi, askeri gönderiyorsun mecburi niye imamı gönderemiyorsun? Köyde cenaze olduğunda başka bölgeden imam getiriyoruz” dedi.

Muhtar, bugüne kadar köye üç imam atandığını birinin lojmanı beğenmediğini, diğerinin merkeze uzak diye görevi ret ettiğinin ötekinin ise, lojman camiye uzak diye köyü istemediğini öne sürdü.

Bölge sakini Ali Davutoğlu ise, Fatih Camii’nin kapılarının açık olduğunu ancak abdest alma yerlerinin ve tuvaletlerinin pislikten geçilmediğini belirtti.

kaynak:kıbrıs gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18