banner2
banner11

Çaluda: Yolsuzlukla mücadelede yapılmayanların, yapılanlardan çok!

Çaluda: Yolsuzlukla mücadelede yapılmayanların, yapılanlardan çok!

UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda Başbakanlık Bütçesi ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşmada yolsuzluklar konusunda toplumun beklentilerinin karşılanmadığına dikkat çekerek, “dağ fare doğurdu” dedi.

Dağ fare doğurdu…

4’lü hükümet döneminde büyük idealarla ortaya konan sözde yolsuzlukların üstüne gidileceği hususundaki sözde iradenin sonuçlarına bakıldığında dağ fare doğurdu sözünü doğru çıkardığına işaret eden Aytaç Çaluda, yolsuzluk konusu üzerinden uzun yıllardır hamaset yapıldığını ve bu konuda hiçbir hükümetin gerçek bir kararlılık gösteremediğini söyledi.

Sonuç alıcı soruşturma ve yargılamalar yapılmalı…

Yolsuzlukların toplumun her kesimini sosyal ve ekonomik olarak olumsuz yönde etkilediğine vurgu yapan Çaluda, yolsuzluklar konusunda gerekli adımların atılması ve sonuç alıcı soruşturmaların yapılarak yargılamaların bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret etti.

En büyük görev meclisin…

Yolsuzlukların önlenmesi konusunda en büyük görevin meclise düştüğünü dile getiren Çaluda, soruşturma ve gerekli cezaların verilmesinin de önemli olduğunu söyleyerek, gerekli adımların UBP-HP döneminde atılacağınainanıyorum” şeklinde konuştu.

Devlet, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum işbirliği şart…

Yolsuzluklarla mücadelede hükümetlerin alacağı önlemlerin tek başına yeterli olamadığının yapılan pek çok çalışma ile ortaya konulduğunu belirten Çaluda, “yolsuzlukla gerçek bir mücadelede kuşkusuz en önemli unsur; devlet, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin sağlanmasıdır” dedi.

Eğitim, önleme ve soruşturma çok önemli…

“KKTC’de yolsuzlukla mücadele konusunda yapılmayanların, yapılanlardan çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Aytaç Çaluda, yolsuzlukla mücadelenin üç ana unsuru olan; eğitim, önleme ve soruşturmanın birbirini tamamlayan süreçler olduğunun altını çizerek, bunların hiç birinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Hükümet erki sonuç alıcı şekilde kullanılmalı…

Ülkede yozlaşmış bir sistem yerleşmişse ve halkın çoğunluğu bu sistem içinde yaşamak zorunda bırakılmışsa, bireylerin onu değiştirmek için uğraşmasını beklemenin en basit tarifiyle saflık olduğuna işaret eden Çaluda, “bu saf bekleyişten bir an önce kurtulup, hükümet olmanın verdiği erkien iyi şekilde kullanarak, hamaset olsun diye değil, devletimizde yolsuzlukların önlenmesi ve yapılan yolsuzlukların da cezasız kalmaması için başta başbakanımız, başbakan yardımcımız ve biz hükümet milletvekillerine çok önemli görevler düştüğünü büyüce mecliste ifade ediyor ve bütün milletvekillerini hep birlikte çalışarak gerekli adımların atılmasına yardımcı olmaya çağırıyorum” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner9