DENKTAŞ'IN TATAR'A CEVABI: BENİM EVLADIM GÖÇ MÜ ETSİN?(VİDEO)

“HÜKÜMET BOZULMASIN DİYE GÖZ YUMUYORLAR”

UBP Genel Başkanı ve Milletvekili Ersin Tatar, Yeni Bakış’a yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf Denktaş’a Yenişehir Bölgesi’nde büyük bir arazi verdiğini ifade ederek, böyle bir arazinin bir ülkenin Maliye Bakanı tarafından verilmesini doğru bulmadığını söyledi. Tatar, söz konusu arazinin, Maliye Bakanlığı ile yapılan kira mukavelesine göre, Lefkoşa Yenişehir’de P/H XXI/38.5.1 Blok A, parsel 378,379 sayılı arazinin 1 Temmuz 2018 tarihinde Mediterranean Master Education Services LTD. adına Rauf Denktaş ve Güler Denktaş Dedezade’ye 10 yıl süreyle kiralandığını belirtti.

Tatar, arazi ile ilgili işlemlerin yapılmakta olduğunu belirterek, Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden sözleşme veya rezerv olarak kendi kullanımında olan bir araziyi 1974 öncesi sahipleri olan Maria Fragala, Andrulla Kutovridu ve Vasilidi Pasa’dansatın alınacağını belirtti.

“Araziyi Rum sahiplerinden satın alacaklar”

Tatar, devlet kiraladığı zaman böyle bir hakkın olduğunu ve Rum sahibinden satın alınabileceğini belirterek, söz konusu arazinin Serdar Denktaş tarafından oğlu Rauf Denktaş’a 10 yıl süreyle kiralandığını kaydetti. Tatar, arazinin Rum sahiplerinin bulunduğunu, Taşınmaz Mal Komisyonundan malın gerçek sahibinden satın alınarak bu şekilde Türkleştirileceğini, ardından ise oraya yurt yapılacağını söyledi.

“Hükümet bozulmasın diye göz yumuyorlar”

Ersin Tatar, bu konunun bir süre önce gündeme geldiğini, mahalle sakinlerinin ayağa kalktığını, bu konunun iptal edildiğinin zannedildiğini, ancak arazi ile ilgili işlemlerin yapılmakta olduğuna dikkat çekti. Tatar, Meclis kürsüsünden bu konuyu dile getirdiğini, Serdar Denktaş’ın ise bunu kabul ettiğini söyledi. Tatar, arazinin ihalesiz, özellikle de kendi ailesine verilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu ifade ederek, “bu kendi kendine mal vermesi demek olur” dedi. Tatar, söz konusu arazinin milyon liralık olduğunu belirterek, şöyle devam etti, “Bunlar golla hükümetidir. Birbirlerine golla ile yapıştılar. İktidar ortakları hükümet bozulmasın diye göz yumuyorlar. Bunu kendi ailesine veren adam bakalım daha neler verdi? 4’lü koalisyon hükümette diyorlar ancak hükümeti Serdar Denktaş yönetiyor. Ben bunu ispatladım. Bu konu benim takibimdeydi. Kürsüye çıktım ve söyledim” dedi.

“Hükümetin bunlardan haberi var mı?”

Tatar, bunun üzerine Serdar Denktaş’ın kendisine “Sen milliyetçi geçiniyorsun, benim evladım göç mü etsin? O nedenle verdim, iş yapsın diye verdim. Sen bu kürsüden çıkıp konuşuyorsun. Dağlar Mehmet Ali çağırır. Başkan büyük milliyetçi ama kendi televizyonunda devlet her sabah ayaklar altına alınır. Sesi çıkar mı?” dediğini belirterek, Kanal T’nin bir yayın politikası olduğunu, bunu konuşmaya hakkı olmadığını söyledi.

Ersin Tatar, böyle bir konuşmayı kimsenin kabul etmeyeceğini belirterek, “hükümetin bunlardan haberi var mı? Çıkıp açıklama yapsınlar” diye konuştu.

“Arazilerin artık ucunu kaçırdım, bir de çıkmış milliyetçiliğimi sorguluyor”

Tatar, şöyle devam etti, “Bunlar üniversite kurdular, Surlariçi’nde hastane binasını aldılar. Bunun kirasını bu hükümet kendisine 35 yıla çıkardı. Üniversite kurdular, şimdi de ararlar satsınlar. Bunlar bu işi yapamaz. Metehan’da da benzin istasyonu için damadına vermiş. Her tarafta bir arazi ortaya çıkıyor, ben artık ucunu kaçırdım. Çıkmış benim milliyetçiliğimi sorguluyor. O benden milliyetçi mi?”

Özersay: Bu hükümet döneminde değil, UBP’nin hükümette olduğu dönemde

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Serdar Denktaş’ın oğluna arazi verdiği yönündeki iddialara Meclis kürsüsünden yanıt verdi. Özersay, şu ifadeleri kullandı: “Yenişehir’de yurt yapılması düşüncesiyle rezerv ayrılan bir araziyle ilgili bir tartışma oldu. Bu tartışma hükümet ilk kurulduğunda başladı. Maliye Bakanlığı’nın hazine mallarının kiralanmasına ilişkin yasa tahtında kiraladığı bir arazi söz konusuydu ama UBP’nin hükümette olduğu dönemde. Bu hükümet döneminde değil. Bu meseleyi biz de konuştuk bilgimize geldiğinde. Savcılıkla da konuştuk. Bu yatırımı yapmayı planladığını söyleyen kişi Rauf Denktaş, ‘yurt yatırımını yapmaktan vazgeçtim’ dedi. Bu hükümet, 74 öncesi mal sahipleri ile anlaşıp Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden sözleşme veya rezerv olarak, kendi üzerinde, kullanımında olan bir araziyi 74 öncesi sahiplerinden satın almasıyla ilgili hiçbir şey onaylamadı. Kabineye böyle bir şey gelmedi.”

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER