Devlet Hastanesi bünyesindeki laboratuvarlarda 2018 yılında 2 milyon 756 bin 106 test yapıldı

Devlet Hastanesi bünyesindeki laboratuvarlarda 2018 yılında 2 milyon 756 bin 106 test yapıldı

Özellikle kanser teşhislerinin konulmasında kritik öneme sahip Patoloji Servisi ise geçen yıl 6 bin civarında hastaya ait binlerce tetkik yaptı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesindeki 7 laboratuvar ile patoloji servisi, hastalara verdiği hizmetlerle, hastalıkların teşhisinde ve tedavilerinin planlanmasında büyük oranda etkili oluyor.

Laboratuvar analizleri; bir hastaya teşhis konulmasında ve tedavisinin belirlenmesinde yüzde 70 oranda paya sahip.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde Acil, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Hematoloji, 2 bölümlü DNA Laboratuvarı, Thalassaemia Merkezi ve sadece bağışlanan kanlarla ilgili analizleri yapan Kan Bankası laboratuvarlarında çağdaş teknoloji ürünü cihazlarla yapılan analizlerle, uluslararası standartlara uygun doğruluk oranında sonuçlar alınıyor.

İşlerini sevgiyle ve özveriyle yaptığı gözlemlenen laboratuvarların personeli, yoğun bir tempoyla çalışıyor. Bazı laboratuvarlar, 24 saat esasında hizmetlerini sürdürüyor.

Hastaların laboratuvar hizmetlerinden yararlanması için uygulanan randevu sistemiyle işlemler kolaylaştırılırken sonuçlara da Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden barkod numarası ile ulaşılabiliyor.

Cihaz, donanım ve personel yönünden çok büyük sıkıntısı olmayan laboratuvarlarda, cihazlarda yaşanan sorunlar anlaşmalı firmalarla sorunlar kısa sürede giderilirken patoloji laboratuvarında ise Türkiye’den teknik ekip gelmesi için izlenen prosedürün yarattığı zaman kaybı cihaz onarımında ve hizmetlerde büyük aksamalara neden oluyor.

Servislerde veya polikliniklerde hastalardan alınan kan, idrar, gaita gibi materyallerin en geç yarım saat içinde basınçlı sistemle laboratuvarlara el değmeden ulaşmasını sağlayacak pnömatik sistemin de hizmete konması hedefleniyor.

2018 VERİLERİ... POLİKLİNİĞE 448 BİN, ACİL SERVİSE 146 BİN HASTA BAŞVURDU

2018 yılında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin polikliniklerine 448 bin, Acil Servis’e ise 146 bin hasta başvurdu. 19 bin 726 hasta ise yatılı servislerde tedavi gördü.

Laboratuvar verilerine göre, 2018’de 61 bin 58 hastaya 2 milyon 756 bin 106 test yapıldı.

Laboratuvarlarda işlem yapan ayaktan hasta sayısı 39 bin 734 olurken, bu hastalara 1 milyon 441 bin 380 test yapıldı. Yatan hastalardan 10 bin 63’ü için yapılan test sayısı 680 bin 48. Acil serviste tedavi gören hastalardan ise 26 bin 953’ü için laboratuvarlarda 634 bin 678 test gerçekleştirildi.

DR. SONUÇ BÜYÜK: "MERKEZ BURASI, İŞ YÜKÜMÜZ FAZLA"

Laboratuvarlardan sorumlu Başhekim Yardımcısı Patoloji Uzmanı Dr. Sonuç Büyük, hastanedeki laboratuvarlar konusunda TAK muhabirinin sorularını yanıtladı, bilgiler verdi. Ayrıca laboratuvarları yerinde inceleyerek sorumlulardan ve personelden de bilgiler aldık.

Dr. Sonuç Büyük, hastane dahilinde hizmet veren "Acil Laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Hematoloji Laboratuvarı, 2 bölümlü DNA Laboratuvarı, Thallassaemia Merkezi Laboratuvarı ve sadece bağışlanan kanlarla ilgili analizleri yapan Kan Bankası Laboratuvarı” bulunduğunu; 24 saat hizmet veren acil laboratuvarının iş yükünün fazla olduğunu belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER