Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elindeki büyük koz: ‘S-400’

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elindeki büyük koz: ‘S-400’
banner35

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elindeki S-400'lerin önemi her geçen gün artıyor. Henüz aktif edilmemiş olan sistemleri değerlendiren uzmanlar, "S-400'lerin kurulumu ve aktivasyonu kısaca Doğu Akdeniz'i uçuşa yasak bölge haline getirir. Bu bir savaş durumunda Türkiye'ye büyük avantaj sağlar" ifadelerini kullanıyor.

Yunanistan'ın F-16 savaş uçakları ile gerçekleştirdiği provokasyonun ardından Meis adasına asker konuşlandırması Doğu Akdeniz'deki askeri gerilime yeni bir boyut kazandırdı.

Son birkaç aya kadar enerji rekabeti ve hidrokarbon aramaları ile gündeme gelen Doğu Akdeniz her geçen gün güvenlik sorunu haline geliyor.

Bölgede Türkiye'ye yöneltilen askeri tehditleri değerlendiren TRT World Analisti Yusuf Erim, "Bu tehditler S-400'lerin satın alınmasının ne kadar doğru ve zamanlı bir karar olduğunu gösteriyor. S-400'lerin kurulumu ve aktivasyonu kısaca Doğu Akdeniz'i uçuşa yasak bölge haline getirir. Bu bir savaş durumunda Türkiye'ye büyük avantaj sağlar" değerlendirmesinde bulundu.

“YUNANİSTAN'I TAŞERON OLARAK KULLANIYORLAR”

Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yunanistan'ı taşeron olarak kullandığını ifade eden Erim, "Libya'da Hafter'i benzer şekilde kullandılar. Fransa'nın ve BAE'nin Yunanistan'ın yanında durmaları, askeri bakımdan Türkiye açısından büyük bir sorun olmaz" dedi.

Bir savaş çıkması halinde Yunanistan'ın yalnız kalacağını ifade eden Erim, "Bu ülkelere elbette silah ve finansal destek sağlayacaklar ama mevcut gerilim savaş haline dönüşürse, ne Fransa ne de BAE askerleri bu savaşta olmayacak. Bu savaş ne Paris'te ne de Abu Dabi'de olacak. Bu savaş adalarda ve Yunanistan ana karalarında olacak. Atina'nın bunu hızlı şekilde anlaması gerekir" ifadelerini kullandı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER