banner37
banner57

Dünyanın Çeşitli Yerlerinden İlginç 11 Noel Geleneği

banner25

Dünyanın Çeşitli Yerlerinden İlginç 11 Noel Geleneği
banner35
banner66

1. Güney Afrika'da geleneksel Noel yemeği olarak kızarmış tırtıl yenir.

Tırtıllar protein bakımından zengin oldukları için sevilerek tüketilir. Ayrıca lezzetli oldukları da söyleniyor. Kış mevsimlerinde toplanan bu böcekler Noel zamanı hazır oluyor. Yerliler hem atıştırmalık hem de domates ve sosla birlikte yemek olarak yemeyi tercih ediyorlar.

2. Japonya'da kırmızı-beyaz pasta Noel için oldukça önemlidir.

Japonya'da bu keklerden Noel zamanında her yerde görebilirsiniz. Bu kek o kadar popülerdir ki emojisi bile bulunur.

3. Venezuela'da Noel kutlamaları için paten sürülür.

Venezuela'da Noel arifesinde paten kaymak o kadar popülerdir ki yetkililer herkesin güvenli bir şekilde paten sürmesi için yolları kapatır.

4. Grönland'da balina derisi ve fermente deniz kuşu yenir.

Noelde Grönlandlı yerliler balina derisinden yapılan "mattak" adlı özel bir yemek servis eder. Bunu çiğnemek çok zordur, bu nedenle genellikle bütün olarak yutulur. Ayrıca, "kiviak" adı verilen fok derisinde fermente edilmiş auk kuşunun çiğ etini de yerler.

5. Çek Cumhuriyeti'nde kadınlar ne zaman evleneceklerini öğrenmek için ayakkabı fırlatır.

Bu Noel geleneğinde kadınlar sırtları dönük bir şekilde kapıda dururlar ve ayakkabılarını havaya fırlatır. Ayakkabıların yere düşme şekline göre ne zaman evleneceklerini tahmin ederler. Ayakkabının burnu kapıya doğru dönükse yakında evleneceklerdir, değilse biraz daha beklemeleri gerekmektedir...

6. İspanya'da Noel arifesinde kırmızı giysiler giyilir ve 12 tane üzüm yenir.

banner69

İspanyollar, Noel arifesinin gece yarısında 12 tane üzüm yerler. Ayrıca bu üzümleri hızlı bir şekilde, 12 saniye içinde yemeleri gerekmektedir. Her bir üzüm yılın aylarını temsil eder ve hepsini yemenin şans getirdiğini düşünürler.

7. Finlandiya'da Noel Arifesinde uzun bir sauna seansı şarttır.

Noel Arifesinde, her Finli Noel yemeği sırasında ikramların tadını çıkarmadan önce uzun ve rahatlatıcı bir sauna seansına katılır.

8. İzlanda'da neredeyse herkese birbirine yeni kıyafetler hediye eder.

Efsanelere göre, İzlanda'da Noel için birine herhangi bir yeni giysi almazsanız, hayvanların sizi 'yiyeceği' söylenir...

9. Etiyopya'da geleneksel olarak Noel'de beyaz kıyafetler giyilir.

Etiyopya'da "Ganna" olarak adlandırılan Noel, Ocak ayının yedisinde kutlanır. Yerliler genellikle "netela" olarak bilinen uzun, beyaz geleneksel giysiler giyerler.

10. ABD'de binlerce insan SantaCon'da Noel Baba gibi giyinir.

SantaCon, 1994 yılında San Francisco'da başlayan ancak dünyanın diğer şehirlerine hızla yayılan bir Amerikan geleneğidir. Pek çok insan Noel Baba veya diğer Noel karakterleri gibi giyinir ve birlikte partilere katılırlar.

11. Norveç'te Noel arifesinde evdeki tüm süpürge ve bezleri saklarlar.

Norveç halkının Noel arifesinde tüm süpürgeleri ve bezleri saklama gelenekleri vardır çünkü cadıların veya diğer kötü ruhların gelip onları çalabileceğine inanırlar...

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER