banner37
banner57

Emre Vudalı, Pfizer aşısı ve Sinovac aşısı hakkında açıklama yaptı

banner25

Emre Vudalı,  Pfizer aşısı ve Sinovac aşısı hakkında açıklama yaptı
banner29
banner66

Dr. Emre Vudalı: “Pfizer aşısı da, Sinovac aşısı da güvenlidir”

Karantina doktoru Emre Vudalı, ülkeye gelen Pfizer aşısı ve Sinovac aşısı hakkında açıklama yaparak iki aşının da güvenli olduğunu söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan karantina doktoru, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama yaptı.

Dr. Vudalı, Sinovac aşısı ve Pfizer aşısı hakkında detaylı bir açıklama yaparak, kendisinin Sinovac aşısı olduğunu ve risk grubunda yer alan annesi için ise Pfizer aşısına başvuruda bulunduğunun altını çizdi.

banner69

İki aşı hakkında Dr. Vudalı şunları söyledi:

  • Risk grubunda olmayan kişilere Sinovac aşısı (18-59 yaş veya bağışıklık düzeyini bozan ek hastalık olmaması) yapılması. (Sebebi: Risk grubundaki kişiler için veri yayınlanmadı)
  • Risk grubunda olan kişiler için Pfizer aşısının yapılması (bunun ile ilgili bilimsel veriler mevcut)
  • Pfizer aşısının yapılmaması için tek sebep Pfizer-BioNTech aşısının içindeki herhangi bir bileşenine (polyethylene glyco, PEG) karşı önceden şiddetli alerjik reaksiyon geliştirmesidir. Şu andaki veriler ile bu görülme sıklığı 100,000 kişide 1'dir. Parasetamol veya penisilin alerjisi olan kişiler uygulayabilir.
  • Sinovac veya Pfizer aşısı herhangi bir şekilde hastalık yapamazlar. Güven ile iki aşıdan birini vurdurabilirsiniz.
  • Her iki aşı güvenlidir.
  • Risk grubundaki kişiler: 60 yaş üstü, veya hipertansiyon hastaları, kalp hastaları, tip 1 ve tip 2 diyabet, kronik böbrek hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kanser hastaları, obez kişiler vs...
  • Kendime Sinovac aşısı yaptırdım, risk grubunda olan annem için Pjizer aşısı için başvuru yaptım.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER