banner37
banner57

Erdoğan: "Kıbrıs meselesinde artık gerçekçi ve yeni seçeneklerin tartışılması gerek"

banner25

Erdoğan: "Kıbrıs meselesinde artık gerçekçi ve yeni seçeneklerin tartışılması gerek"
banner29
banner66
banner67

Erdoğan: "Kıbrıs meselesinde artık gerçekçi ve yeni seçeneklerin tartışılması gerek"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs meselesinde başarısızlığı kanıtlanmış modellerin adadaki taraflara dikte edilmesi yerine artık gerçekçi ve yeni seçeneklerin tartışılması gerektiğini vurguladı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile videokonferans görüşmesi yaptı.

 Erdoğan, cuma namazının ardından Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’ne geçti. Erdoğan, buradaABKomisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme 45 dakika sürdü. Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi ele alındı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi hakkındaki hususların ele alındığı görüşmede, salgınla mücadelede atılacak ortak adımlar ve bölgesel meseleler de değerlendirildi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, 25-26 Mart’taki AB Zirvesi’nden somut çalışmaların önünü açacak bir netice beklediklerini söyledi. Zirveye sunulacak raporun olumlu gündem istikametinde Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik önerileri objektif ve yapıcı bir bakış açısıyla yansıtacağına inandığını anlattı.

“ÜST DÜZEY DİYALOG SÜREÇLERİ YENİDEN BAŞLATILMALI”

banner69
 İş birliğinin ilerletilmesi için tüm mekanizmaların işletilmesi ve üst düzey diyalog süreçlerinin yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Mutabakatının güncellenmesinin olumlu gündem çalışmalarının temeli olduğuna işaret etti.

 Vize serbestisi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması gibi unsurların yeniden düzenlenmesinin zaruri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin üzerindeki sığınmacı yükü ve düzensiz göç baskısının giderek arttığına dikkat çekti.

“ÇÖZÜM MASADA BULUNMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Ege’de istikrar ve iş birliğinden yana olan Türkiye’nin bu çerçevede attığı yapıcı adımlardan bahsetti. Yunanistan’ın ve Kıbrıslı Rumların tüm kışkırtmalarına ve mütecaviz eylemlerine rağmen bu tutumu muhafaza ettiklerini açıkladı.

Çözümün masada bulunması gerektiğine ve bunun yolunun diyalogdan geçtiğine inandıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs meselesinde başarısızlığı kanıtlanmış modellerin adadaki taraflara dikte edilmesi yerine artık gerçekçi ve yeni seçeneklerin tartışılması gerektiğini söyledi.

 AB Zirvesi’nin suistimal edilmesine izin verilmemeli Doğu Akdeniz konulu uluslararası konferans teklifini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Zirvesi’nin “birlik dayanışması” bahanesiyle Rum ve Yunan ikilisi tarafından suistimal edilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18