banner5

Ersan Saner – Fuat Oktay görüşmesi: “Ekonomiye ciddi bir ivme kazandıracağız"

Ersan Saner – Fuat Oktay görüşmesi: “Ekonomiye ciddi bir ivme kazandıracağız"

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşmesinin ardından açıklama yaparak, “Ekonomiye ciddi bir ivme kazandıracağız” dedi.

Ülkemizi beraberindeki heyetle ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın ziyaretinin ikinci gününde birçok alanda iş birliği amacıyla imzalar atıldı.

Başbakan Ersan Saner’in Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabulünün ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Başbakan Ersan Saner, açıklamalarda bulunarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve ekibine teşekkür etti.

“MİÇOTAKİS’İ KINIYORUM”

Kıbrıs meselesi hakkında da konuşan Başbakan Saner, bugüne kadar herhangi bir anlaşmaya varılamadığını belirterek, federasyon çözümüne bağlı çözümün gerçekleşmeyeceğinin herkes tarafından bilindiğini de dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları da kınadığını söyleyen Saner, “Aslında 1974 yılında ana vatan Türkiye Cumhuriyeti Anayasal hakkı olan garantörlük ilkesini kullandı o günden bugüne adada barış vardır, eksik olan anlaşmadır” dedi.

“MARAŞ’TA EZBER BOZAN POLİTİKALAR UYGULAYACAĞIZ”

En kısa zamanda Kapalı Maraş’ta altyapı çalışmalarında yeni bir ivme kazandırılacağını da belirten Saner, “Maraş’ta ezber bozan politikalar uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Saner, Türkiye tarafından KKTC’ye hibe edilen Acil Durum Hastanesi hakkında da konuşarak, teşekkürlerini iletti.

“EKONOMİYE CİDDİ BİR İVME KAZANDIRACAĞIZ”

Bugün yaklaşık olarak Oktay ile 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Başbakan Ersan Saner, 2021 yılı mali protokol için görüşlerini ortaya koyduklarını belirterek, “Bu konuları en sıkı şekilde denetleyeceğiz. KKTC’nin ülke olarak hizmete dayalı sektörlerden gelir elde ettiğini düşürsek, turizm ve yükseköğrenim de bu iki dalda da ana vatan Türkiye ile atacağımız adımlarla ülke ekonomisine ciddi bir ivme kazandıracağımıza eminim” dedi.

Tamamlanması kapsamında bazı sıkıntılar yaşanan yolların, atılan imzaların ardından hızlanarak, hayata kazandırılacağını aktaran Saner, şöyle devam etti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özelleştirmesi olan Ercan Havalimanı’nda yapım çalışmaları tamamlanacak, bitmesi için adımlar atılacak. Kamu-özel ortaklarıyla telefon dairesi yenden yapılandırılacak… Bugün itibariyle daha bir hız ve ivme kazandıracaktır.”

Başbakan Saner, imzalanan 4 ayrı protokolün de Kuzey Kıbrıs için önemli olduğunu bir kez daha ifade ederek, “Bizlere göstermiş oldukları doğrudan destek ve ilgi alakadan dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Kıbrıs Postası

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 15:38
banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18