banner2
banner57

Ersin Tatar: “47 yılın ardından Maraş’ı açıyoruz, anlaşmaya varılsa da artık iadesi söz konusu değil”

banner25

Ersin Tatar: “47 yılın ardından Maraş’ı açıyoruz, anlaşmaya varılsa da artık iadesi söz konusu değil”
banner35
banner66

Ersin Tatar: “47 yılın ardından Maraş’ı açıyoruz, anlaşmaya varılsa da artık iadesi söz konusu değil”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'ın açılma zamanı geldiğini vurgu yaparak, Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya varılsa dahi Maraş'ın iadesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gündem Kıbrıs WEB TV’de yayınlanan ve Bahar Sancar’ın sunduğu bir programa canlı bağlantı ile katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretini değerlendirdi.

Ardından Kapalı Maraş’ta ikinci kısma geçilmesi hakkında da konuşan Tatar, “Artık Maraş’ı açma zamanı gelmiştir. Uluslararası hukuka ters düşmemek için her türlü fedakârlığı gösterdik” dedi.

“47 yıldan sonra Maraş’ı açıyoruz çünkü anlaşmaya varılmadı” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, anlaşmaya varılsa dahi artık Maraş’ın iadesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Tatar, “İade ortadan kalkmıştır. Bu memleket meselesidir. Onur meselesidir. Orası KKTC toprağıdır. Mağusa ve Maraş bir bütündür. İade edilmesi tamamen gündemden kalkmıştır. Bizim irademizde, cumhuriyetimizde mallarına mülklerine sahip çıkabilirler” ifadelerini kullandı.

Çok insafsız yorumlar yapıldığına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, “Ellerini vicdanlarına koymaya davet ediyorum… Biz gerçekten bu vatanı milleti seven kişileriz” şeklinde konuştu.

“KIBRISLI TÜRKLERE YÖNELİK BÜYÜK BİR HAKSIZLIK VARDIR”

Kıbrıs meselesinde uzlaşıya varılamadığını ifade eden Tatar, “Annan Planı, kabul edilseydi Kapalı Maraş Güney Kıbrıs’a verilecekti. Ancak kabul edilmedi. Güney Kıbrıs’ın AB’ye kabul edilmesi de küçük değil büyük bir meseledir. Dengeleri bizim aleyhimize çeviriyorlar, Kıbrıslı Türklere yönelik büyük bir haksızlık vardır” dedi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19