Eylem, Türkiye ve KKTC hükümetlerini çok sert ifadelerle eleştirdi

Eylem, Türkiye ve KKTC hükümetlerini çok sert ifadelerle eleştirdi

Ara Bölge'de gerçekleştirilen panelde konuşan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in konuşmasını Türkiye’yi ve KKTC hükümetlerini sert sözlerle eleştirdi.

Eylem, Kıbrıslı Türkler uzun yıllardır Türkiye tarafından uygulanan sistematik asimilasyon ve saldırı politikalarına karşı varoluş mücadelesi vermektedir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ortağı olmaktan çıkartılıp hakları gasp edilmiş, Türkiye tarafından dayatılan paketlere boyun eğen hükümetler aracılığıyla uygulanan politikalarla Kıbrıs’ın kuzeyi bugün Türkiye’nin arka bahçesi haline getirilmiştir. Tacizler, tecavüzler, kriminal suçlar her geçen gün artmaktadır. Casinolar, gece kulüpleri, karapara aklama, bet ofisler, mafya, uyuşturucu, insan kaçakçılığı yanında TC bankaları, üniversiteleri ve otelleriyle ülke yeşil sermayeye peşkeş çekilmiş, Merkez Bankası’ndan polisine, askerinden sivil savunmasına, Vakıflar İdaresi’ne kadar her kurumuna el konulmuştur şeklinde konuştu.

Nüfus politikasıyla demografik yapı bozulmuş, ekonomik paketlerle çıkarılan yasalarla alım gücü azaltılıp fakirleştirme, eğitim sağlık gibi kamusal hizmetlerin bitirilmesi hedeflenmiş diyen Eylem, siyasi, sosyal, kültürel, dini dayatmalarla beraber kıyıların ve çevrelerin yağma talanı yanında özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait kurumlar Türkiye sermayesine devredilmiştir ifadelerini kullandı.

Eylem, Türkiye ile paralel götürülen eğitim sistemine 2011 yılından itibaren dini unsurların enjekte edilmesiyle başlayan ve Kuran kursları, Din İşleri Yasası’yla dernekler, tarikatlar, külliyeler, cami bahçelerine yapılan oyun parklarıyla, işsiz öğretmenlerimiz iş beklerken Türkiye’den öğretmen görevlendirme dayatmasıyla toplum mühendisliği hedeflenmektedir. Eğitim aracılığıyla gerici, dinci, sorgulamayan, biat eden, farklılıklara tahammülü olmayan, bağımlı, boyun eğen bir toplum modeli yaratılmaya çalışımaktadır dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 10:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER