banner37
banner57

Girne Belediyesi'nin gıda ve koronavirüs denetimleri devam ediyor, 873 iş yeri denetlendi

banner25

Girne Belediyesi'nin gıda ve koronavirüs denetimleri devam ediyor, 873 iş yeri denetlendi
banner35
banner66
banner67

Girne Belediyesinin, kent sınırları içerisinde faaliyetlerini sürdüren işletmelere yönelik denetimlerine devam ediyor. Toplamda 873 iş yeri denetlendi. 

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide; sağlık ve hijyen kontrollerinde; gıda ile ilgili işletmelerde, genel çalışma alanlarının temizliği, alınan hijyen ve Koronavirüs önlemleri, çalışan personelin hijyen önlemleri ve gıda güvenliği unsurları ile ilgili denetimleri devam ediyor.

Tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi için işletmeler uyarılıyor. İşletmede insan sağlığını tehlike altında bırakan durumların tespitinde; işletmeye kapatma cezası uygulanıyor.

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ve Zabıta Kent Güvenliği Birimi ekiplerinin 14 Ekim ile 13 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiği denetimlerde toplam 873 iş yeri denetlendi.

Denetimler kapsamında 16 iş yerine eksikliklerinden dolayı ihbar verildi, 5 iş yeri, çevre kirliliği, işletme izni, sağlık karnesi, genel hijyen ve Koronavirüs kurallarına uymadıklarından dolayı mühürlenmiş, 9 iş yerine ’de Belediyeler Yasası kapsamında para cezası kesildi. Genel temizlik-hijyen yetersizliği ve Koronavirüs kurallarına uymayan, raf kontrolünde tarihi geçmiş ürünler olması ve sağlık karnesi olmamasından dolayı işletmelere toplamda 33 bin 891 TL para cezası kesilmiştir.

banner69
İŞ YERLERİNİN KORONAVİRÜSE KARŞI ALMIŞ OLDUKLARI TEDBİRLERİDE KONTROL EDİYOR

Sağlık Bölümü ekipleri rutin olarak gerçekleştirdikleri denetimlerinde ayrıca iş yerlerinin Koronavirüs pandemisine karşı almış oldukları tedbirleri de kontrol ediyor.

Bu çerçevede ekipler,  14 Ekim- 13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdikleri denetimlerde, Koronavirüse karşı hem iş yeri çalışanlarının, hem de vatandaşların korunmasına yönelik alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili iş yeri sahipleri ve çalışanlarına bilgiler verdi.

Girne Belediyesi sağlık bölümü ve Zabıta Amirliği’nin, koordineli çalışması ile yapılan bu denetimlerde, ilk etapta gerekli uyarıları yapan ekipler, uyarı yapılıp buna uymayan iş yerlerinin kapatılması da dâhil olmak üzere çeşitli yaptırımları uygulamaya koyuyor.        

Konu ile ilgili açıklama yapan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; "Belediye ekiplerinin yapmış olduğu kontrollerde,  alınması gerekli görülen tedbirlere uyulup uyulmadığı denetleniyor. Halk sağlığı için denetimlerimizi gece gündüz demeden büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz.  Belediye olarak hayata geçirdiğimiz birçok uygulama ile halkımızın sağlığını korumak adına yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gıda kontrolleri’ de bu kapsamda önem verdiğimiz ve tamamen bilimsel esaslar ve aynı zamanda da insan sağlığı odaklı olarak gerçekleştirilmektedir. Pandemi nedeniyle hassasiyetimiz biraz daha fazladır. Bu nedenle tüm esnafımızı gerekli önlemlerin alınması ve kurallara uyulması için işbirliğine davet ederim” dedi.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner18