banner37
banner22

"Halkın beklentilerini karşılayacak Anayasa değişikliğinin 'sonuna kadar' destekçisiyiz"

banner25

"Halkın beklentilerini karşılayacak Anayasa değişikliğinin 'sonuna kadar' destekçisiyiz"
banner35

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, “Anayasa değişikliğini biz de istiyoruz” diyerek, başkanlık sisteminin de tartışılabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı makamının önemli bir makam olduğunun altını çizen Ersin Tatar, Cumhurbaşkanının yetki alanlarının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Başkanlık sisteminde meclisin bağımsız olduğunu aktaran Tatar, mevcut sistemde ise, hükümetin meclisi yönlendirdiğini, hükümetin istediği takdirde yasaların meclisten geçtiğini, hükümetin istemediği takdirde yasaların geçmediğini öne sürdü.

Anayasada 1983’ten bugüne dek değişiklik olmadığını hatırlatan Ersin Tatar, halkın beklentilerini karşılayacak bir Anayasa değişikliğini sonuna kadar desteklediklerini vurgulayarak, “Halkın çıkarına olan her çalışmanın yanındayız ve destekçisiyiz” diye konuştu.

Tatar, 2014’teki Anayasa referandumunun halk tarafından kabul edilmemesinin en büyüknedeninin Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) olduğunu savundu. CTP’nin Anayasa referandumunu belediye seçimleri ile aynı günde yapıldığını, bu nedenle başarısız olduğunu hatırlatarak, buna dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Parti (DP)’nin komitelerde üyeleri olmadığı için, yasa çıkarma noktasında çok az sayıda milletvekilinin çalıştığını işaret eden Tatar, bu nedenle büyük sorunların yaşandığını belirtti.

“Küçük bir ada ülkesiyiz, imkanlarımız belli” diye konuşan Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nde 50 milletvekilinin yeterli olduğunu belirtti ve mecliste her milletvekilinin çalışabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

kaynak: kıbrıs 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner15

banner18