banner5
banner57

Hasanoğlu: Hocalı Katliamını unutmadık unutturmayacağız

Hasanoğlu: Hocalı Katliamını unutmadık unutturmayacağız

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti, 29. yıl dönümünde Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı Soykırımı’nı ve Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgali sırasında gerçekleştirdiği hünharca katliamları şiddetle kınıyor.

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu, Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla cemiyyetin resmi sitesinden (www.akdc.org) bir mesaj yayımladı.

Açıklamada, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 25-26 Şubat 1992’de Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri ve Rusya 366. alayı tarafından düzenlenen saldırıda, yüzlerce Azerbaycan vatandaşının vahşice öldürüldüğü, yaralandığı ya da esir alındığı hatırlatıldı.

Hasanoğlu:  “Dünyanın, çağımızın en vahşi katliamlarından birisi olan ‘Hocalı Soykırımı’na sessiz kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Soykırımın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen bu soykırımı gerçekleştirenler hala cezasız kalmaktadır. İnsanlık tarihinin yüz karasıdır. Hocalı soykırımı sadece Azerbaycan’da değil, tüm Türk dünyasında derin yaralar açmıştır. Azerbaycan resmî kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri ve Rus 366. tugayı 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapamışlar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı kardeşimiz vahşice öldürülmüştür, Toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. Katliam sonrası sekiz aile tamamen yok olmuş, 1275 kişi ise esir alınmıştır. Esir alınanlarının da birçoğunun akıbetinin hala belli olmadığı bilinmektedir. Bu insanlık suçuna karışanların uluslararası mahkemelerde yargılanmaları ve cezalarını almalarını talep ediyoruz. Biz Azerbaycanlı kardeşlerimizin daima yanında ve destekçisi olacağız. Tarihe soykırım olarak geçen ve biz Türk dünyasında derin yaralar bırakan Hocalı soykırımı karşısında da ‘tek millet, üç devlet’ olduk. Bu bağlamda Azerbaycanlı kardeşlerimizin 29 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaştığımızı ifade etmek istiyoruz.

Bu soykırımda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz…”

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner18