banner37
banner57

İşverenler Sendikası Başkanı Sungur: “Titanik gibi batıyoruz”

banner25

İşverenler Sendikası Başkanı Sungur: “Titanik gibi batıyoruz”
banner29
banner66
banner67

İşverenler Sendikası Başkanı Sungur, pandemi sürecinin en başından beri hükümeti uyardıklarını ifade ederek "Ülke hızla, Titanik gibi batıyor” dedi.

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ülkede hem salgına hem de ekonomiye dair alınan tedbirlerin çok yetersiz kalmaya başladığı uyarasında bulundu ve bu hali ile bu yapının çok uzun gitmeyeceğini iddia etti.

Sungur, “Sürecin en başından beri hükümeti uyarıyoruz, Allah iyiliklerini versin bizi dinliyorlar ama iş uygulamaya geldi mi bir icraat maalesef göremiyoruz ve ülke hızla Titanik gibi batıyor” dedi.

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur, pandemi sürecinin sonunda açılım süreci başladığını ve ülkede bulaşlı vaka sayısının çok hızlı bir şekilde artmaya başladığına dikkat çekti.

Sendikadan yapılan yazılı açıklama şöyle:

banner69
“Bir kere ülkeye gelişlerde herkes karantina otellinde test sonuçları çıkana kadar kalmalı. Geçenlerde Tapu Dairesinde yaşanan olayda eğer şansımız yaver gitmeseydi bugün hepimiz bulaşlı olabilirdik. Sadece şansımız yaver gitti ama her seferinde işi şansa bırakamayız. Gelen tüm yolcular test sonuçları çıkana kadar karantina otellerinde kalmalı.”

Sungur, ülkeye gelenlerin pandemi sigortası yaptırması gerektiğini bu konuda bazı sigorta şirketlerinin çalışması olduğunu ve bu sayede devletin büyük bir yükün altında kalmaktan da kurtulacağını söyledi.

Ekonomiye ilişkin olarak ta değerlendirmelerde bulunan Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur, şunları kaydetti:

“Öncelikle KKTC Merkez Bankasının altığı kararlar bizce incelenmeli. Bize gelen bilgiye göre 5 üyesi olan KKTC Merkez Bankasının 3 üyesi aylardır ülkeye gelmiyor. İki üye ve başkan ile kararlar alıyor. Bizce bu yapı sorgulanmalı.

Maalesef ekonomide hükümet sınıfta kaldı. Ülkede çok ciddi bir kriz var ve kriz her geçen gün artıyor. Gerek turizm sektörünün istenilen noktaya gelememesi gerekse dövizde yaşananlar karşısında üreten kesim çok zor bir sürece girdi. Şu ana kadar var olan sermayeden veya borçlanma yolu ile insanlar ayakta kalabildi. Ama bu krizin bir iki ay içinde geçeceğine dair bir işaret yok. Ve en az 7-8 ay daha bu şekilde devam edebiliriz. Bu kadar uzun bir süreye dayanabilecek miyiz? Hükümetimiz ise bu konuda uygulanmaya başlamış ne tedbir aldı?

Ülkede ayakta kalan tek sektör olan emlak sektörünü yaşatmak için hükümetimiz ne tedbir aldı? Yetkililerin hala daha kayıt dışı ekonomiyi önlemeye yönelik adımlar atılmadığına dikkat çekti. Sungur “ maalesef hala emlakçılar birliğinin yasası geçmedi. Girne’de yabancıların kurduğu emlak çeteleri var. Bunlar kayıt dışı çalışıyorlar ve insanları mağdur ediyorlar. Asıl üzücü olan ise bu insanların bizi yönetenler ile sık sık Başbakanlıkta bir araya gelmesi ve sosyal medyaya fotoğraf atması. Bu kabul edilebilecek bir durum değil. Devlet denetleyip kayıt altına alacağına bu kişileri, fotoğraf çektirip adeta teşvik ediyorlar.”

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner71
SIRADAKİ HABER

banner15

banner18