"KABLO İLE ELEKTRİK ŞART"

Kanal T haber temiz enerji konusunda öncü isimlerden ODTÜ -Kalkanlı Kampüsü Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Fahrioğlu’nun görüşlerine başvurdu. Fahrioğlu, Enterkonekte sisteminde geride kalındığını belirterek, Bizde 80 km. lik bir Türkiye bağlantı seçeneğimiz var ancak on yılı aşkın bir süredir hala bunu gerçekleştiremedik. Bu olmayınca da ne güneşimizi, ne rüzgarımızı üst düzeye çıkaramayacağız. Türkiye ile enterkonnekte olduğumuzda küçük bir şebeke olmaktan çıkacağız. İstediğiniz kadar yenilenebilir enerji kullanabileceğiz. İfadelerini kullandı.

Kanal T haber bu konuda ülkemizin öncü isimlerinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kalkanlı Kampüsü Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Fahrioğlu’nun görüşlerine başvurdu.

Güneşi etkili kullanamıyoruz diyen Doç. Dr. Murat Fahrioğlu’ Türkiye’ye enterkonnekte bağlanıldığı takdirde yeşil enerjiden daha fazla yararlanacağız dedi.

Kablo ile elektrik getirildiği takdirde güçlü bir şebekeye kavuşacaklarını belirten Doç. Dr. Murat Fahrioğlu bunu bir de örnek ile açıkladı.

Doç. Dr. Murat Fahrioğlu, türkiye’ye bağlanıldığı takdirde Elektrik Piyasası Üst Kurulu’ndan enerji alacaklarını belirtti,

Ülkede güneşten elektrik üretme kapasitesinin dolduğunu belirten Doç. Dr. Murat Fahrioğlu, yatırımlar ya durmuş ya da durma noktasında dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 10:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER