Kadın öykülerinin artık sahibi var: KÖDER

Kadın öykülerinin artık sahibi var: KÖDER
banner35

Bir grup kadının kurduğu KÖDER, kadın öykülerini belgesele taşıyacak

TELSİM ile işbirliği halinde çekilecek belgeseller için protokol imzalandı

“Amaç toplumsal hafızaya katkı”

19 Ekim 2020, Lefkoşa

Hayata değer katan kadınların yaşam öykülerini derlemek, her birinden belgesel hazırlamak, yazıya dökerek kitaplaştırmak amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı. Bir grup kadın tarafından inisiyatif olarak başlatılan ve dernekleşme sürecine giren yeni örgütlenmenin kısa adı KÖDER. Kadın Öyküleri Derneği.

Kuruluş süreciyle birlikte iş ortaklıkları konusunda da girişimler yapan KÖDER, Telsim ile protokol imzaladı. Kadın öykülerinden oluşacak belgesel dizisinde işbirliğini öngören protokol, KÖDER adına Şenay Ekingen ile Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar tarafından imzalandı.

Ekingen: “Proje toplumsal hafızaya katkı koyacak”

Protokol imza töreninde KÖDER adına konuşan Şenay Ekingen, şunları söyledi:

“Yeni ve önemli bir vizyonla yola çıktık. Tüm kurucu arkadaşlar aynı heyecanı hissetmektedir. Biraz zor ama toplumsal hafızada boşluğu olan bu konuda ilk önce Telsim’in bize güvenip projemizin başlangıcına sponsor olması çok önemli ve takdire şayandır. Ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını geliştirmek için kadın öyküleri projesi üzerinden yola çıktık.”

Kadının gücü, azmi, yaratıcılığı, enerjisi, inanç ve özverisi ile toplumsal değerler içerisinde yaratıp yaşattıklarını görünür kılmayı, farkındalık yaratmayı amaçladıkarı söyleyen Ekingen, “Kadın öykülerinin kayıt altına alınması, hem geçmişin geleceğe taşınması, hem de yeni kuşaklara ilham vermesi, ışık tutması anlamında önemlidir” dedi. Toplumsal hafızaya katkı koyacak projenin, Telsim işbirliğinde gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Ekingen, şunları ekledi:

“Güzel ve toplumsal olarak önemli öyküleri birlikte kayıt altına alacağız. Telsim ailesine bizimle birlikte yola çıktığı için teşekkür ederiz. Kadınların başarı öykülerini kayıt altına alıp toplumsal fayda ve bellek için kamuyla paylaşacağımız günü heyecanla bekliyoruz.”

Tanpınar: “KÖDER’in bu çalışmasını önemsiyor ve destekliyoruz”

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da, Telsim olarak özellikle toplumsal bellek konusuna önem verdiklerini, toplumsal belleğin gerektiği gibi doldurulup gelecek nesillere aktarımının devam etmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Belgesel gibi arşiv nitelikli dökümanterlerin az olduğunu dile getiren Tanpınar, “Toplumsal bellek içerikli dökümanlar malesef az. Bu boşluğun giderilmesi ve yeni nesillere aktarılması büyük önem taşıyor. KÖDER’in bu çalışmasını Telsim olarak destekliyor ve önemsiyoruz” dedi.

KÖDER’in oluşturulmasında emeği geçen isimlere teşekkür eden Tanpınar, “Başarılı kadınlarla çekilecek belgesellerin topluma ve kültürümüze faydalı, arşiv niteliğinde olmasının yanında, sürekliliği olacak bir proje olduğuna inanıyoruz” dedi. “Hem kadın öykülerimizi unutturmamak, hem de bu başarılı kadınları gelecek nesillere aktarmak çok önemli” diyen Tanpınar, “KÖDER’in bu projesi çok kıymetli bir çalışma ve biz de Telsim olarak her zaman destek vermekten büyük heyecan duyacağız” ifadelerini kullandı.

KÖDER kurucuları

KÖDER kurucuları şu isimlerden oluşuyor:

Işın Ramadan Cemil, Gülgün Serdar, Şenay Ekingen, Emine Davut Yitmen, Şerife Çelebi, Göksel Düzgün, Fatma Arpalıklı, Fatma Özok, Nezire Gürkan, Şengül Kırmızı, Gülev Sıdal, Fergün Kırlı, Tacan İbrahimoğlu, Münevver Çakmak ve Emine Arıl.

                                                                                                                                                                                                                                                                                             Nezire Gürkan

                                                                                                                                                                                                                                                                                 KÖDER Kurucuları adına

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER