banner37
banner57

Kendini de idam edecek mi ? Kim Jong-un’u da corona vurdu...

banner25

Kendini de idam edecek mi ? Kim Jong-un’u da corona vurdu...
banner35
banner66

Kim Jong-un’u da corona vurdu… Füze uçuruyordu, şimdi çivi bile çakamıyor

Kuzey Kore'nin ihtişamına düşkün lideri Kim Jong-un, prestij projelerini sonuçlandıramamanın sıkıntısını yaşıyor. Yaptırımlar ve doğal afetler derken corona virüsü de ekonomiye tuz biber olunca, turizm tesisi, hastane ve nükleer eğitim sahası projeleri yarım kaldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkenin başına geldiği 2011’den bu yana en sıkıntılı günlerini geçiriyor. Yaptırımlar nedeniyle ekonomisi zorda olan ülkede, bu yıl yaşanan tayfun ve sellerin yanı sıra tüm dünyayı etkileyen corona virüsü de tuz biber oldu.

Financial Times’ın yer verdiği analize göre henüz resmi olarak tek bir vakanın bile kayıtlara geçmediği Kuzey Kore, en büyük ticaret ortağı Çin’le sıkı sınır kontrolleri nedeniyle yüzde 80’lik bir kayıp yaşadı.

Tüm bu durumlar gösteriş yapmaktan geri durmayan Kuzey Kore lideri Kim’in elini kolunu bağlıyor. Kim’in Akdeniz’in tatil cenneti İbiza’ya çevirmek istediği Wonsan’daki turizm projeleri sekteye uğradı. 2018 ve 2019’da dört kez Wonsan’a ziyarete giden Kim, otel ve eğlence merkezlerinin Nisan 2020’ye kadar bitirilmesini istemişti.

banner69
YILLARCA GECİKEBİLİR

Ancak Kim’in koyduğu bitiş tarihinin üzerinden aylar geçmesine rağmen projeler bir türlü sonlandırılamadı. Kuzey Koreli yetkililerden de yeni bir tarihe ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Söz konusu projenin aylar hatta yıllarca gecikebileceği belirtiliyor.

Başkent Pyongyang’daki dev hastane projesi de gecikmelerden nasibini alan projelerden. Kim’in prestij projeleri arasında gösterilen hastane inşaatında geçtiğimiz aylarda hızlanma görülse de, son haftalarda neredeyse durma noktasına geldiği öne sürülüyor. Ülkede tıbbi ekipman ve ilaç konusunda da sıkıntılar olduğu ifade ediliyor.

NÜKLEER SAHA DA YARIM KALDI

ABD ile yaşadığı anlaşmazlık sonrası nükleer çalışmalara yeniden ağırlık veren Kuzey Kore’de, Kim Jong-un’un silahlarını sergilemekten kaçınmadığı biliniyor. Nükleer denemeler için inşa edilen eğitim sahasının da gecikmeden kurtulamadığı öğrenildi.

Ülkede tüm bu projeler geri plana düşerken, eldeki imkanlar tayfunun vurduğu Komdok’a yönlendirildi. Çinko madenleri bölgesi olan Komdok, ülke ekonomisi için kritik öneme sahip. Bölgeyi yeniden kalkındırmak ve yaraları sarmak için yüzlerce bina ve evin inşa edildiği biliniyor.

banner73

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER